2. - Англия
  3. Манчестър Юнайтед е новият цар на Англия - "червените дяволи" станаха недостижими на върха (видео)

Играчите на Алекс Фъргюсън спечелиха рекордната 19-та титла, след като завършиха при равенство 1:1 като гост на Блекбърн

Манчестър Юнайтед стана новият цар на Англия, след като в днешното си гостуване на Блекбърн спечели точка и по този начин си осигури актив от 77, който му осигури рекордната 19-та титла. Така "червените дяволи" вече имат един трофей повече от Ливърпул, който е с 18.

В днешния мач от 37-ия кръг на Премиършип футболистите на Алекс Фъргюсън завършиха при равенство 1:1 гостуването си на Блекбърн на "Иууд Парк" и по този начин се добраха до първото място в края на сезона. През първата част на срещата "червените дяволи" действаха неуверено на моменти и на почивката губеха с 0:1, но със силно представяне през вторите 45 минути се добраха до равенството.

На вратата на "червените дяволи" в този двубой бе Томаш Кушчак, който до от една страна имаше известна вина за попадението във вратата си. Полякът бе доста несигурен на моменти и се видя, че в момента Юнайтед няма достоен заместник на холандеца Едвин ван дер Сар.

Българският нападател Димитър Бербатов пък се появи в игра в 81-ата минута на мача, но не се запомни с нищо по-интересно, тъй като играчите на Юнайтед предимно разиграваха топката помежду си в последните минути и положения пред българина така и не се откриха.

Мачът започна равностойно, а в 4-ата минута „червените дяволи” пропиляха отлична възможност да излязат с гол напред. Уейн Руни центрира отляво на Пол Робинсън, а топката попадна на главата на Луиш Нани, който с глава я насочи хубаво, но нямаше късмет, защото кълбото срещна напречната греда и така и не се озова в мрежата на домакините.

Постепенно започна да се вижда напрежение и несигурност у някои действия на Юнайтед, а в 20-ата минута дойде и най-неприятният момент за Фъргюсън и играчите му. Брет Емертън отправи нещо средно между центриране и изстрел към Томаш Кушчак, който не прецени добре ситуацията, а топката прелетя покрай вратата му и продължи да се движи по линията. Останаха съмнения, че кълбото е излязло извън терена, но Фил Дауд не отсъди аут, след което домакините разиграха добре. Топката бе центрирана в наказателното поле на „червените дяволи”, а Джони Евънс не бе покрил Брет Емертън, който с хубав удар от около 10 метра преодоля Кушчак и даде преднина на тима си, като по този начин върна и надеждите на Челси за защита на титлата.

Колебливите изяви на „червените дяволи” в отбрана се видяха и в още някои моменти до края на първата част, но второ попадение във вратата на гостуващия отбор така и не падна. Юнайтед от своя страна имаше добри ситуации за отбелязване на гол, но възможностите бяха пропиляни от Ернандес, Нани и Руни.

През втората част гостите излязоха уверени, че могат да достигнат поне до едно попадение, а полувремето започна със силни изяви на играчите на Фъргюсън. Действията се развиваха предимно в половината на домакините, но до гол във вратата на Пол Робинсън така и не се стигаше. Въпреки че „червените дяволи” напълно контролираха събитията на терена, те така и не създаваха напълно чисти ситуации за отбелязване на попадение.

В 65-ата минута пък дойде моментът, когато домакините от Блекбърн изпуснаха отлична възможност да решат изхода от мача. Топката бе центрирана от Брет Емертън и попадна на главата на Мартин Олсон, който я прати в дясната греда на доста несигурния в този мач Томаш Кушчак. Кълбото обаче все пак не се озова в мрежата на гостите и така предимството на Блекбърн от един гол се запази.

В 72-ата минута пък се стигна до може би най-спорния момент в мача. Чичарито бе изведен сам срещу Пол Робинсън и си поведе дълго кълбото, като нямаше как да го достигне. Вратарят на домакините обаче препъна нападателя на гостите, а „червените дяволи” веднага поискаха дузпа. Фил Дауд отиде при своя помощник на страничната линия и след кратка консултация посочи бялата точка. Зад топката за Юнайтед застана Уейн Руни и с великолепен удар в десния ъгъл на Пол Робинсън изравни резултата, като по този начин донесе на тима си нуждата точка, която му осигуряваше 19-ата титла в английската Висша лига.

До края на двубоя „червените дяволи” доиграха спокойно срещата, а по нищо не личеше, че Блекбърн не е доволен от точката. Домакините не атакуваха устремено и повече се стараеха да не допуснат втори гол. Така дойде и последният съдийски сигнал, след който всички играчи и фенове на Манчестър Юнайтед ликуваха.

Със спечелената точка тимът на Алекс Фъргюсън вече има актив от 77 и е новият шампион на Англия, като „червените дяволи” печелят рекордна 19-та титла. Юнайтед вече води с една пред Ливърпул, който има 18. Блекбърн пък е на 15-ата позиция с 40 точки и в последният кръг гостува на Уулвърхемптън. Футболистите на Стив Кийн се намират на точка от опасното 18-о място, което е заемано от Блекпул, който в последния кръг гостува на „Олд Трафорд”.

Блекбърн 1:1 Манчестър Юнайтед
20’ 1:0 Емертън
73’ 1:1 Руни (дузпа)

Стадион: „Иууд Парк”

Главен съдия: Фил Дауд

Жълти картони: Дж. Джоунс, Нзонзи, Салгадо (Блекбърн)