2. - Българи в чужбина
  3. Интер Баку на Пепи Златинов спечели Купата на шампионите на ОНД

Интер Баку на Пепи Златинов спечели Купата на шампионите на ОНД

По този начин Златинов стана третият българин, печелил турнира

Петър Златинов е третият българин, който е печелил турнира за Купата на шампионите на Общността на независимите държави и отново това става с азербайджански клуб. Днес неговият тим Интер (Баку) спечели турнира Кубок Содружества, след като на финала се наложи с 6:5 при изпълнението на дузпите над беларуския Шахтьор (Солигорск), който замести БАТЕ (Борисов) в надпреварата.

Турнирът на шампионите на ОНД събира първенците от 15-те републики, част от бившия СССР, както и един гостуващ отбор. Съставите се разпределят в четири групи по четири отбора, а след това първите два от всеки поток продължават във фазата на елиминациите.

Преди Златинов, през зимата на 2008-а година, Хазар-Ленкоран спечели същия турнир, а тогава титуляри във всички мачове бяха Костадин Джамбазов и Радомир Тодоров. За този успех двамата дори бяха обявени за почетни граждани на Баку. Въпреки че редовното време и продълженията днес завършиха без голове, Интер (Баку) беше по-активен през цялото време. Наистина, Интер като цяло заслужаваше най-много купата, но нито един от останалите полуфиналисти не беше реален шампион на страната си. Динамо (Киев) и Зенит пък изпратиха младежките си състави.

При изпълнението на наказателните удари Златинов пропусна при четвъртия опит, но за негова радост вратарят Ломая спаси четвъртата дузпа и на беларусите. След това при петата дузпа и двата отбора отбелязаха, а при допълнителните удари Гренков от Шахтьор стреля над вратата. Преди него пък Мжаванадзе беше отбелязал за 6:5 и това се оказа решаващо за крайната победа.