3. България U16 ще играе за пето място на Европейското в Подгорица

България U16 ще играе за пето място на Европейското в Подгорица

Юношите биха Румъния с кош в последната секунда

България победи Румъния със 79:77 (19:22, 22:10, 13:18, 25:27) и ще играе за пето място на европейското първенство по баскетбол за момчета до 16 години, което се провежда в Подгорица. Утре нашите, които вече изпуснаха шанса за промоция в дивизия А, ще излязат срещу Белгия или Чехия.

Димитър Евгениев вкара първите две точки в мача, а минута и половина по-късно Любомир Керемедчиев отбеляза и първата тройка за 7:4. Българите задържаха преднината си през почти цялата първа четвъртина, но продължителен период без точки и два поредни коша на Стефан Грасу изведоха румънците напред при 22:19.

Втората част премина изцяло под контрола на българските национали. Керемедчиев намали пасива на отбора на една точка още в началото, а в следващата защита той отне топка и асистира на Евгениев за 23:22. В последствие двата отбора размениха на няколко пъти лидерството, а три минути преди края българите започнаха победната си серия - Евгениев вкара за 33:30 и завърши полувремето с тройка за 41:32.

Румънците заличиха почти целия си пасив през третата четвъртина и я завършиха на четири точки зад българите, а тази разлика се запази и до последните две минути от мача в Подгорица. Лука Наструц вкара за 72:74 само 2:08 преди финалната сирена, а Евгениев и Томас Читадзе пропуснаха стрелби за българите.

Съперникът се възползва с кош на Александру Паска за равенство минута и 12 секунди преди края и българският отбор взе таймаут. Почивката беше изключително ползотворна за България и още в първата атака Читадзе вкара тройка за 77:74, с което предизвика нов таймаут, този път за съперника. Евгениев извърши нарушение в атаката на румънците, но Мариан Кочела сгреши една от стрелбите и българите останаха с две точки преднина. Те обаче бяха заличени моментално от Кочела за 77:77.

Българите взеха нов таймаут 23 секунди преди края и се сдобиха с предимство, което беше оползотворено. Националите оставиха часовника да изтече до 3 секунди и вкараха чрез Константин Костадинов, а румънците не успяха да запишат стрелба със сирената и България спечели мача. Освен че вкара победния кош, бургазлията Костадинов завърши мача с дабъл-дабъл при 19 точки и 16 спечелени борби, към които баскетболистът на Реал Мадрид добави и шест асистенции.

Евгениев беше най-резултатен за българите с 21 точки, а Керемедчиев завърши с 20 след 3/5 в стрелбата от далечно разстояние.