3. България неутрализира изкуствено фаворизирания тим на Чехия и взе точка от гостуването си в Прага (ВИДЕО+СНИМКИ)

Ники Михайлов заключи вратата си, с малко повече късмет можеше и да бием

България взе точка от гостуването си на Чехия след нулево равенство в Прага. По този начин „трикольорите” останаха твърдо на второто място в класирането на група „В” от световните квалификации в зона „Европа”. Домакините пропуснаха повече положения, но и нашите имаха своите шансове, най-чистото на Георги Миланов след почивката. С най-големи заслуги за точката обаче е вратарят Николай Михайлов и защитниците пред него Иван Иванов и Йордан Минев. Стражът на Твенте беше преобразен в сравнение с мача срещу Дания (1:1) преди четири дни, когато не мръдна от своята голлиния. Днес той дори прекали с излизанията напред и при една ситуация Минев от Лудогорец му се притече на помощ в критична ситуация. Точно преди почивката пък Петър Занев получи разтежение и трябваше да бъде заменен, с което ситуацията от петък почти се повтори и Илия Миланов застана на десния бек. Въпреки това „лъвовете” можеха да открият резултата с изтичането на редовните 45 минути, но Манолев не успя да достигне отклонена топка от Бодуров. През втората част пък сантиметри разделиха Миланов от гол с глава. Важното е, че изкуствено фаворизираният отбор на Михаел Билек беше неутрализиран и нашите завършват годината без допусната загуба в досегашните си 4 мача (1-3-0) от световните квалификации.

Любо Пенев заложи на цели петима в средата на терена, като на върха бе Ивелин Попов. Попето бе подпомаган от Георги Миланов от втора позиция. В игра се завърна Светослав Дяков, който пропусна домакинството на Дания (1:1) поради наказание. Петър Занев пък застана на поста на Веселин Минев, който още търпи санкция от мача с Армения (1:0), на левия бек. Отдясно започна другият близнак - Йордан Минев.

Още в 13-ата секунда на срещата Манолев обстрелва вратата на Чех, но го направи неточно.

Домакините създадоха една от двете си най-сериозни опасности през първата част в 10-ата минута. Тогава Саласие пусна хитро към Ирачек на дясното крило. Футболистът на Хамбургер напредна към наказателното поле и пусна ниска успоредна топка към вратарското поле, където обаче Ники Михайлов плонжира и изчисти с една ръка, недопускайки усложнения пред своята врата.

След няколко неуспешни опити на нашите да застрашат вратата на домакините постепенно приехме играта в своята половина, като започнахме действия на контраатака. Момчетата на Любо Пенев бяха почти безпогрешни в защита, но Светослав Дяков и Георги Илиев получиха жълти картони.

В 36-ата минута ситуацията за българите се усложни по подобие на домакинството с Дания (1:1). Но за разлика от тогава, не останахме с човек по-малко на терена. Но пък Петър Занев се контузи при чудесна своя изява срещу Саласие. Любо Пенев не искаше да прави смяна до почивката и премести Данчо Минев отляво, а Станислав Манолев се върна на десния бек, докато лекарите опитат да възстановят играча на Волин Лутск Занев.

През това време чехите изпълниха пореден ъглов удар в 41-ата минута, когато Ирачек беше оставен непокрит и стреля опасно с глава, но за щастие извън очертанията на вратата.

В 42-ата минута Занев все пак отстъпи мястото си на Илия Миланов, който отново се притече на помощ, както го направи преди четири дни, когато трябваше да замести Иван Бандаловски на десния бек.

С изтичането на редовните 45 минути „лъвовете” можеха да захапят неприятно чехите. Минев центрира от свободен удар на страничната линия на наказателното поле. Бодуров се извиси и фалцира топката към далечната греда, където Манолев се хвърли да засича с шпагат, но за съжаление не успя да достигне.

В началото на второто полувреме чехите се опитаха да застрашат българската врата, но го направиха неуспешно. Първо Сивок стреля над вратата, а после слаб удар на Ирачек бе уловен от Михайлов.

В 57-ата минута България създаде най-чистото си положение до този момент. Взаимодействие между Станислав Манолев и Георги Миланов едва не завърши с гол на последния. Миланов проби през центъра и пусна към Манолев вдясно. Последният му върна с точно центриране, но ударът на Миланов с глава прелетя на сантиметри до лявата греда.

Чешкият селекционер Михаел Билек освежи нападението си с две смени, но Любо Пенев не остана по-назад. Той извади опорният халф Владо Гаджев, за да пусне Валери Божинов на върха на атаката.

Чехия се хвърли в атака, но действаше с непозволени средства, които за щастие останаха забелязани от рефера Безбородов. Въпреки това, при една ситуация руснакът свири малко късно фаул срещу Ники Михайлов и си навлече гнева на Иван Иванов, който иначе бе успял да изчисти от голлинията, но видя жълтия картон за протестите си.

В 74-ата минута Ники Михайлов направи фантастично спасяване, след като изби падащ лист на Дарида. При последвалия корнер Манолев се намеси преди Резек да стреля от непосредствена близост.

В края домакините ни натиснаха много сериозно. В 82-ата минута те пропуснаха най-изгодната си възможност, след като Видра изскочи сам в наказателното поле, а Ники Михайлов го пресрещна. Съперникът обаче пусна пас за резервата Лафата, който само трябваше да насочи топката към опразнената врата, но Йордан Минев го изпревари и изчисти.

В добавеното време Ирачек си нагласи топката в наказателното поле, но за щастие се подхлъзна и Михайлов улови.

В другия мач от нашата група днес Италия надви Дания с 3:1. Така класирането в група "В" на световните квалификации в зона "Европа" придоби следния вид:

6 Малта 3 0 0 3 -5 0

На 22 март България приема Малта, а Чехия е домакин на Дания. Цялата програма вижте тук!
Янев: Няма как да се сравняваме като класа с Лудогорец