3. Левски изпусна Марибор в Словения (ВИДЕО+СНИМКИ)

Левски изпусна Марибор в Словения (ВИДЕО+СНИМКИ)

Хитрата лисица Люпко Петрович измъкна 0:0 с отлична тактическа дисциплина, а можеше и да победи

През около 1200 свои фенове Левски се завърна в евротурнирите след двегодишно отсъствие с 0:0 срещу Марибор в Словения в първи мач от втория квалификационен кръг на Лига Европа.

През първото полувреме нямаше положения, като Левски стоеше стабилно и тактически добре в очерталия се като равностоен сблъсък.

След почивката сините ограничиха действията на Марибор и дори можеха да вкарат гол на чужд терен, но резервата Тунде Адениджи не успя да пробие вратаря Ханданович в 78-ата минута, преди домакините да ударят греда в 82-ата минута. В добавеното време отклонен удар на Георги Костадинов премина на сантиметри от далечната греда и левскарите буквално изпуснаха победата.

Като цяло отборът на Люпко Петрович изгледаше отишъл да не загуби, но не потърси по-отявлено попадението на чужд терен.

Така българският тим за първи път не загуби на словенска земя. В предишните 3 визити Левски записа 2:3 и 0:1 от Олимпия (Любляна) и 0:1 от Публикум.

Треньорът Люпко Петрович пък повтори като резултат дебюта си начело на "сините" в Европа. През 1999 г. начело със сръбската легенда в професията Левски направи 0:0 като гост на АПОЕЛ, а после с 2:0 елиминира кипърския тим в турнира за купата на УЕФА.

Това бе 13-ата среща, в която Петрович изведе "сините" в евротурнирите. Сръбският специалист се изравни с легендата Васил Методиев. Шпайдела също е водил Левски 13 пъти в Европа. Петрович влезе в Топ 3 на "сините" треньори на европейската сцена. Преди него са само Станимир Стоилов (30 мача) и Иван Вуцов (18).

В началото Марибор натисна, но Левски притъпяваше атаките им с продължително разиграване в защита. Постепенно сините, които играеха в жълто, изнесоха играта по-напред и първи отправиха удар към една от двете врати, но Де Ноойер беше неточен. После Аниете шутира точно, но вратарят Ханданович улови без проблеми. Подобни ситуации се разиграха и пред вратата на Йоргачевич, който също нямаше проблеми.

Пет минути преди почивката лошо връщане към Ханданович позволи на Венци Христов да притеснява вратаря, но последният достигна пръв до топката. Точно преди края на първата част Франсис Нар получи отляво в пеналта, но стреля слабо и вратарят Ханданович хвана, а Венци Христов се ядоса, че не му е подадено.

Наставникът на домакините Дарко Миланич, изглежда недоволен от първата част, извърши двойна смяна на почивката.

Левски продължи да разиграва топката в защита и откровено да бави играта, като Боян Йоргачевич получи жълт картон по тази причина. Момчетата на хитрата лисица Люпко Петрович не допускаха сериозни пробиви, а всички центрирания и удари от дистанция бяха обирани от Йоргачевич.

Страхотна възможност се откри пред резервата Бабатунде Адениджи в 78-ата минута, когато домакините сбъркаха при изнасянето. Нигериецът нахлу отляво в наказателното поле и стреля силно към далечния ъгъл, но Ханданович успя да парира.

Най-чистото положение за Марибор дойде в 82-ата минута, когато бразилецът Таварес разтресе напречната греда след корнер и удар с глава.

Дълбоко в добавеното време се откри втора чудесна възможност за Левски в заспалия край. Франсис Нар центрира меко на дузпата, Георги Костадинов отклони към далечния ъгъл и буквално сантиметри го разделиха от така ценния гол на чужд терен.

Така, сините останаха без победа като гости в Европа от 22 юли 2010 година, когато се наложиха с 2:0 над ирландския Дъндолк с два гола на Гара Дембеле. След това в 9 мача далеч от дома тимът стигна само до 3 равенства и 6 загуби. Въпреки това, сега имат шанс пред собствена публика да отстранят отбор за първи път от сезон 2010/11. Тогава в плейофите за Лига Европа сините елиминираха шведския АИК - 0:0 в Стокхолм на 19 август 2010-а u 2:1 на "Георги Аспарухов" след седем дни. След това отборът игра в груповата фаза на турнира.

Окончателно: Черно море без Уеслен Жуниор за ЦСКА