1. Novsport
  2. БГ Футбол
  3. Милко Георгиев: Вече готвим документите за обжалването

Милко Георгиев: Вече готвим документите за обжалването

Един от главните акционери на "Армията" смята отказа за лиценза като "необоснован"

Милко Георгиев: Вече готвим документите за обжалването

Лицензионната комисия на БФС е отрязала ЦСКА за участие в турнирите и „А" група. Писмото е получено в клуба вчера. 


Като основен довод се посочва, че „червените" били подали грешно документите само за евро-лиценз, а трябвало да разделят това от документите за вътрешното първенство. Отделно имало проблем с документите от НАП, които да удостоверят, че дълговете са гарантирани или е започнало изплащането им.

От момента на получаването на писмото от лицензионната комисия започва да тече 7-дневен срок, в който клубовете имат право да обжалват.

„Вече подготвяме документите, защото смятаме, че част от решението е юридически необосновано. Изпълнени са всички препоръки на футболната централа. Оптимист съм, че в крайна сметка ще спечелим обжалването", каза за „24 часа" един от главните акционери Милко Георгиев.

Всичко е в ръцете на трима души.

Председател на апелативната комисия по лицензирането на клубовете е Николай Георгиев. Той работеше в главния инспекторат към Министерския съвет, бил е и в комисията за борба с корупцията.

Георгиев заемаше същия пост по времето, когато за първи път бе отнет лицензът на ЦСКА през 2008 г. Тогава той бе обвинен от Александър Томов, че еизпълнил политическа поръчка от правителството на Сергей Станишев.

Така един от най-силните отбори в историята на ЦСКА бе спрян от участие в Шампионската лига, а на негово място бе пратен „Левски". Далеч преди решението собственикът на „сините" Тодор Батков намекна, че това ще бъде санкцията за тима на Александър Томов и Стойчо Младенов.

Член на комисията е Юлиан Желязков, който дълги години е бил юрист в НЕК, но е напуснал и сега е в частния бизнес. Последният член е зам. изпълнителният директор на футболната централа Антон Попов.

Последната инстанция, която може да реши проблемите, е Изпълкомът на БФС, който с извънредно решение може да остави нередовните клубове поне в елитната ни група.

Един от начините е да се започне новият шампионат със сериозна санкция. Подобно решение бе взето в Румъния за „Динамо" (Букурещ). Тимът бе оставен в елитазаради историческата си стойност и УЕФА се съгласи с румънската централа.

Юристи вече са проучили как се е действало при северните ни съседи и дали това се отнася до българския търговски закон. Всички клубове у нас са акционерни дружества и заради това се подчиняват на него.

Фенове на ЦСКА смятат, че задълженията към държавата могат да бъдат намалени рязко, ако се вземат предвид средствата, които са изразходвани за наеми и подобрения на базата на клуба. „Червените" от години са в неравнопоставено положение с останалите отбори за клубната база.

И последният вариант пред ЦСКА е да обяви фалит. Прави се ново дружество, което почва от четвърта дивизия.

Проблем с този вариант е, че могат да се регистрират още няколко клуба, които да препълнят софийската областна дивизия. Емблемата на ЦСКА в момента е запорирана от НАП и може да бъде обявена на търг. Иначе повечето от историческите знаци на отбора са регистрирани като запазена марка на „ЦСКА завинаги", единственото сдружение, помогнало на клуба с направата на три игрища.