2. Бойни спортове
  3. България завърши на трето място в класирането по медали на Европейското по савате

Петя Станева стана абсолютна европейска шампионка на първенството на Стария континент в категорията до 75 кг.

България завърши на трето място в класирането по медали на Европейското първенство по савате (френски бокс), който се състоя в унгарската столица Будапеща. Националният отбор на страната беше съставен от шест жени и един мъж, всички представители на столичния ABC Fight Club, които спечелиха златен, сребърен и три бронзови медала.

Петя Станева стана абсолютна европейска шампионка на първенството на Стария континент в категорията до 75 кг. Eвропейска вицешампионка стана Виктория Йорданова в категорията над 75 кг, а бронзови медали спечелиха Анелия Милкова в категория до 48 кг, Йорданка Петрова в категория до 52 кг и Джоана Нуамеруе в категория до 65 кг.

"Искам да подчертая, че това са състезатели, които за първи път участват на Европейско първенство по савате. Това е боен спорт по съвсем различен правилник, много специфичен. Те успяха да се преборят още на дебюта си за медали и затова съм много доволен от представянето им. Още повече, че не успяхме да направим някаква специфична подготовка за това състезание по причина, че нямаше възможност за това. Всички са състезатели, които имат опит в други бойни изкуства, най-вече таекуон-до и кик бокс. С този си опит и с това, че дадоха най-доброто от себе си, успяхме да постигнем този резултат - седем състезатели спечелиха пет медала", коментира треньорът Красимир Гергинов (VII дан таекуон-до ITF, международен инструктор и международен съдия по таекуон-до), основател и главен инструктор и треньор на ABC Fight Club.

В първенството в унгарската столица участие взеха 118 състезатели от 15 държави. Победител в класирането по медали е Франция, която доминира в този боен спорт и спечели 11 титли. На второ място с три златни отличия завърши Сърбия, където савате се развива от началото на 20-ти век и има между 30 и 50 активно действащи клуба.