3. Атлетико Мадрид грабна Лига Европа с магията на Фалкао (ВИДЕО+СНИМКИ)

Атлетико Мадрид грабна Лига Европа с магията на Фалкао (ВИДЕО+СНИМКИ)

"Дюшекчиите" убиха мечтите на баските с 3:0 пред над 55 000 души на "Арена Национал" в Букурещ

Магията на колумбийската голова машина Радамел Фалкао донесе трофея от Лига Европа във витрината на Атлетико (Мадрид). „Дюшекчиите” победиха Атлетик (Билбао) с 3:0 на финала в Букурещ и унищожиха мечтата на баските да спечелят за първи път в своята история трофей от европейски клубен турнир.

Радамел Фалкао вкара два невероятни попадения през първата част и отново стана голмайстор в турнира. Диего уби всички надежди на баските с гол в края на мача за класическото 3:0.

Атлетико започна по-добре мача пред над 55 000 зрители на "Арена Национал" в Букурещ и Арда центрира удобно за Адриан, ала младият нападател с глава не нацели вратата.

Само 7 минути обаче бяха нужни на Фалкао, за да се разпише във финала на турнира за втора поредна година, след като през миналата отбеляза победния гол за Порто срещу Спортинг Брага (1:0).

Колумбийският стрелец получи кълбото малко вътре в наказателното поле, овладя с едно докосване, чукна кълбото встрани и с майсторски фалцов шут в далечния ъгъл от 17 метра откри резултата – 1:0 за Атлетико още в 7-та минута.

С това попадение Фалкао си осигури голмайсторския приз в Лига Европа за втора поредна година, защото вече имаше 11, а Клаас Ян Хунтелаар завърши надпреварата с 10. Постижението е историческо, защото нито един играч не е бил голмайстор на Лига Европа или Купата на УЕФА, както преди се казваше турнирът, в две поредни издания.

Звездата на „зелените” в този финал баски Фернандо Йоренте отвърна с воле, което мина встрани от вратата на Куртоа. Атлетик натисна и соченият за „новия Лионел Меси” Икер Муниаин шутира отдалеч, кълбото коварно тупна пред вратата, но Тибо Куртоа внимаваше и изби сполучливо встрани.

В средата на полувремето играчите на Марсело Биелса овладяха центъра и започнаха да разиграват с къси и бързи пасове в типичния си стил. Това, което беше нехарактерно за баските тази вечер, бяха елементарните им грешки при изнасянето на топката и позиционирането в защита. За тази слабост те платиха висока цена.

Аморебиета загуби топката непростимо пред наказателното поле на Атлетик, Арда Туран намери Фалкао на дузпата, а там стрелецът се подигра с Ауртенече и го остави на земята с финт с пета, а после с мощен удар от 8-9 метра опъна мрежата на безпомощния Гайска Ираисос за 2:0 в 34-ата минута. Гол №12 за Радамел Фалкао в турнира този сезон.

Фалкао има невероятен актив в Лига Европа за два сезона – 29 гола в 29 мача с екипите на Порто и Атлетико (Мадрид).

През втората част Диего Симеоне опита да успокои темпото на мача и да диктува по-бавен ритъм на игра. Идеята на аржентинския треньор сработи и Атлетик (Билбао) не можа да стигне до много голови положения.

Икер Муниаин започна взривно вторите 45 минути с бърз рейд отдясно, но Миранда умело блокира ниското му центриране и изчисти в корнер.

Марсело Биелса не чака излишно и направи две промени на почивката. Андер Итураспе и Йон Ауртенече напуснаха терена, за да отстъпят място на Ибай Гомес и Иниго Перес, но и това не доведе до гол в мрежата на Тибо Куртоа в следващите 45 минути.

След час игра статисктиката показваше, че баските са владели топката в 60% от времето, но това нямаше никакво значение, защото не реализираха положенията си.

Андер Ерера отстъпи място на Гайска Токеро и Биелса хвърли всичко в отчаян последен щурм. Малко след това Фернандо Йоренте получи лека травма и почна да накуцва, но трите смени бяха извършени и той стисна зъби да продължи.

Маркел Сусауета опита с удар извън наказателното поле, ударът рикошира и мина малко покрай гредата на мадридчани. Сусаета изпусна и най-чистото голово положение за баските. При едно разбъркване топката стигна до него на чиста позиция, но изстрелът му от 6-7 метра бе блестящо избит от Тибо Куртоа.

10 минути преди края Фалкао пак разнищи отбраната на Атлетик, подмина Хави Мартинес, финтира Аморебиета и стреля, ала Ираисос успя с мъка да избие кълбото в страничната греда и предотврати трети гол.

Хаотичният щурм на Атлетик се сгромоляса в 85-ата минута. Плеймейкърът на „дюшекчиите” Диего получи централно пред наказателното поле, преодоля с лекота Аморебиета и прецизно по диагонала прати в долния ляв ъгъл за 3:0.

Така Атлетико (Мадрид) си върна трофея от Лига Европа, който за последно спечели през 2010 година, когато победи Фулъм на финала.

За Атлетик остава горчилката от втория загубен европейски финал от два опита. Баските още имат шанс да спечелят титла този сезон, но трябва да надвият Барселона на финала за Купата на Краля.

Атлетико (Мадрид) 3:0 Атлетик (Билбао)