3. Аякс с доминираща победа над Шалке (РЕПОРТАЖИ)

Аякс с доминираща победа над Шалке (РЕПОРТАЖИ)

Селта и Генк си вкараха 5 гола

Аякс победи само 2:0 Шалке 04 в първи четвъртфинал от турнира Лига Европа. Единствено изявите на вратаря на германците Ралф Ферман остави мача отворен и запази надеждите им за реванша. Иначе Дейви Клаасен вкара и двата гола за холандците, които имаха пълно надмощие и напомниха за славните си времена. За това говорят и двете греди в течение на двубоя.

Аякс пристисна Шалке, който нямаше победа на холандска земя (4 загуби и 1 равенство), от самото начало и 12-ата минута Ралф Ферман трябваше да отразява удар от воле на Дони ван де Бек, който играеше на мястото на наказания Ласе Шьоне.

В 22-ата минута домакините получиха дузпа. Юнес мина между двама и бе задържан в наказателното поле от Шьопф. Със силен шут в горния десен ъгъл Дейви Клаасен изведе домакините.

Гредата бе верен помощник на Ферман в 31-ата минута, когато рикошет при удар на Давинсон Санчес кацна на рамката.

При 1:0 дойде почивката. Аякс неизменно бележеше в последните си 9 домакинства в Европа – най-добрата им серия от 1998 г. насам.

Груба грешка в защитата на Шалке доведе до втори гол за Аякс. Траоре размина защитник и пусна към 17-годишния Джъстин Клуйверт, син на легендата Патрик Клуйверт, който центрира и непокритият Клаасен от воле прати в долния десен ъгъл.

Грубите грешки в защитата на „кралскосините” продължиха и Траоре можеше на два пъти да направи 3:0, но Ферман блокира и при двата случая.

Втората греда дойде в 78-ата минута. Топката попадна у чакащия от задна позиция Ван де Бек, който стреля мощно. С върха на пръстите си Ферман изби в напречната греда.

На „Балаидос” във Виго Селта се наложи с 3:2 над Генк в друг първи мач от четвъртфиналите.

Двата отбора преследват класиране на първи голям полуфинал в своята история в турнир на УЕФА.

Жан-Пол Боетюс (10’) даде ранен аванс на Генк с първия си гол в Лига Европа този сезон. Систо (15’) изравни с брилянтен фалцов удар, а скоро след това Аспас (18’) направи 2:1 с нисък шут. Гуидети увеличи аванса на Селта с изстрел извън наказателното поле. Ветеранът Томас Буфел (67’) остави белгийците в играта.

Реваншите са на 20 април /другия четвъртък/.