3. Челси подчини Арсенал с 2:0, а Моуриньо и Венгер едва не стигнаха до бой на тъча (ВИДЕО+СНИМКИ)

Дузпа на Азар и 9-ия гол на Диего Коща върнаха аванса на Челси на върха, Венгер остана без победа над Специалния след 12 мача

Челси победи Арсенал с 2:0 на „Стамфорд Бридж” в 7-ия кръг на Висшата лига с попадения на Еден Азар от дузпа и Диего Коща през втората част. Враждата между Моуриньо и Венгер днес стигна нови висоти и двамата се сдърпаха край тъчлинията, но французинът все още няма нито една победа над Моуриньо след 12 мача между тях.

Челси остана единственият непобеден отбор в английския елит и си върна преднината от 5 точки на върха пред шампиона Манчестър Сити, който е на втора позиция, докато след първата си загуба за сезона Арсенал изостана на шеста позиция с изоставане от 9 точки до „сините”.

Първата част беше изиграна предпазливо от двата отбора, но Челси сякаш контролираше мача и предпочиташе да не предприема рискове.

В 10-ата минута Алексис Санчес беше изведен на добра позиция, но си поведе дълго и неумишлено удари Тибо Куртоа с крак в главата. Белгийският страж остана да лежи няколко секунди и се изправи в опит да продължи мача, но в средата на полувремето от дясното му ухо потече кръв и той бе заменен от Петър Чех. Този инцидент още веднъж повдига въпроса за сигурността на футболистите и рисковете за тяхното здраве на терена.

Острите влизания бяха нещо обичайно в този напрегнат сблъсък и Гари Кейхил имаше късмета да получи само жълт картон за грубо влизане в краката на Алексис Санчес. Нарушението накара Моуриньо и Венгер да реагират бурно, мениджърът на Арсенал се насочи към своя колега и го бутна в гърдите, а португалецът отвърна като си поигра с неговата вратовръзка, но четвъртият съдия успя да ги разтърве.

Малко след смяната на вратарите един индивидуален пробив на Еден Азар наклони везните. Белгиецът получи пред наказателното поле спря напълно преди да се втурне с типичния си рязък старт между трима опоненти, а Лоран Кошчелни го спъна и Челси получи дузпа с картон за бранителя. Еден Азар сам застана зад топката и хладнокръвно пусна съвсем леко по земя в долния десен ъгъл за 1:0.

Арсенал опита да отвърне и пас на Касорла изведе Джак Уилшър на чиста позиция, ала Петър Чех скъси ъгъла и спаси.

Челси затвори мача до почивката, а втората част започна с шанс за Касорла, след като Уилшър добре пропусна топката зад себе си, а испанецът стреля покрай дясната греда.

Счесни имаше късмет, когато излезе напред да чисти и удари тялото на Диего Коща, но нямаше кой да ритне към вратата. Азар пък отново развинти Калъм Чембърс отляво и центрира остро, Фламини изби със шпагат и бе близо до автогол, но топката се удари в ръката на вратаря и излезе в корнер.

В средата на полувремето Челси остави своя гост да владее повече топката и Моуриньо пусна Оби Микел вместо Шюрле. По този начин домакините приспаха вниманието на съперника в защита и 12 минути преди да изтече редовното време Фабрегас хвърли дълъг пас зад защитата, Диего Коща си поведе отлично с гърди и с второто докосване елегантно прехвърли Счесни за 2:0. Това беше 9-ти гол за Коща в 7 мача от Висшата лига и седма асистенция за бившия капитан на Арсенал.

До края Чех спаси удар от малък ъгъл на Подолски като пак скъси ъгъла, а Дани Уелбек бе пожален по подобие на Кейхил и получи само жълт картон за влизане с двата крака срещу Фабрегас.