3. Челси разгроми Стоук с два автогола, дузпа и шедьовър за 4:0 на "Британия" (ВИДЕО+СНИМКИ)

Джонатан Уолтърс си вкара два автогола и изпусна дузпа, Челси пак е трети след шеста поредна победа навън

Европейският шампион Челси разгроми Стоук Сити с 4:0 на „Британия” в 22-ия кръг на Висшата лига  и се върна на трето място в таблицата. Нападателят на „грънчарите” Джонатан Уолтърс си вкара два автогола, Франк Лампард се разписа от спорна дузпа, а Еден Азар довърши домакините с гол шедьовър. В последната минута кошмарът бе пълен за Джонатан Уолтърс и той изпусна дузпа, като стреля над вратата и лиши Стоук дори от почетен гол.

За Челси завръщане след контузии направиха две от ключовите фигури – Петър Чех започна като титуляр, а Джон Тери сложи капитанската лента 10 минути преди края, когато се появи като резерва, но направи дузпа в края.

До втория гол на Челси мачът бе много равностоен, а с успеха лондончани сложиха край на страхотната серия от 17 поредни мача на Стоук без загуба у дома. Стоук нямаше загуба на „Британия” от февруари 2012 година преди мача. За Челси това е най-големият успех през сезона като гост и шести пореден успех на чужд терен в Премиършип.

Рафаел Бенитес заложи на Демба Ба в атака сред снажните и безкомпромисни бранители на Стоук. Райън Бертранд започна на левия фланг в полузащитата, а Франк Лампард се върна в центъра като опорен халф до Рамиреш.

„Сините” владееха повече топката, но домакините направиха първия голям пропуск. Анди Уилкинсън стреля в 8-ата минута, кълбото се отклони в защитник и стигна до Кенуайн Джоунс пред малкия пеналт и той стреля агонизиращо близо до левия стълб на Петър Чех, останал очи в очи с него.

Стоук стигна до серия от корнери, ала гостите се справиха. В средата на полувремето Лампард бе изведен отлично сам срещу Асмир Бегович, но босненският страж чудесно спаси с крака удара на легендата на Челси.

Демба Ба шутира, но Бегович пак спаси след далечен пас на Лампард, а Уилкинсън изби добавката на Рамиреш.

Изглеждаше, че двата тима ще се оттеглят на почивка без голове, когато Челси поведе от нищото в добавеното време.

Азар чукна за връхлитащия по крилото Аспиликуета, последва центриране, но в опита си да изпревари Хуан Мата за топката, Джонатан Уолтърс атрактивно прати кълбото в собствената си врата – 0:1.

Ашли Коул беше близо до втори гол малко след паузата, но Бегович изби диагоналния му шут след остро центриране.

В 58-ата минута главният съдия Андре Маринър посочи дузпа за Стоук, но промени решението си след правилна намеса на страничната асистентка Сиън Мейси, която вдигна флага за засада. Иначе Етерингтън бе фаулиран от Аспиликуета и дузпа наистина имаше, но при паса крилото беше в засада и дамата правилно маркира засада, макар и със закъснение.

Само пет минути по-късно Джонатан Уолтърс си вкара втори автогол. Уолтърс се бореше с Лампард при центриране от корнер, но не прецени добре ситуацията и елегантно си вкара втори автогол с глава за 0:2.

Оттук насетне мачът стана лесен за Челси. Хуан Мата падна много лесно в наказателното поле, но заради безумния шпагат на Шоукрос, който всъщност не закачи испанеца, съдията посочи дузпа. От бялата точка Лампард стреля право в центъра и покачи на 0:3.

Лампард направи страхотен пропуск, когато Ба му свали топката с глава, а от пет метра Бегович спаси удара на халфа.

Торес замени Демба Ба при оставащи 20 минути, а Челси вкара най-красивия гол в мача в 73-ата минута.

Еден Азар пое пред пеналта и с удар от около 25 метра намери горния ляв ъгъл – 0:4.

10 минути преди края Джон Тери замени Хуан Мата и сложи капитанската лента на ръката си.

В последната минута обаче Тери фаулира Уолтърс в наказателното поле и Стоук получи дузпа.

Самият Уолтърс опита да изкупи малка част от вината си за двата автогола, но кошмарът му бе пълен и той стреля над вратата с всичка сила, като облиза напречната греда.

Челси е трети с 41 точки, а Стоук Сити е десети с 29.

Ето и всички резултати от съботните срещи в XXII кръг на английската Висша лига:

Норич - Нюкасъл  0:0
Милан докосва върха след класика за 5 минути (ВИДЕО)

„Росонерите“ не дадоха шанс на Лече – 3:0

Дортмунд се развихри за обрат от 0:2 до 4:2 (ВИДЕО)

На Острова: Сити ще се размине с тежките наказания

Сензационен обрат в делото срещу шампионите за 115 нарушения на финансовия феърплей

Мота: Офанзивната фаза не е един играч, а целият отбор

„Преживях толкова много хубави моменти в Дженоа"

Пеп за Родри: Претърпя операция, сезонът за него приключи