3. Ливърпул отново подчини Еветън, Клоп влезе в историята (ВИДЕО+СНИМКИ)

Ливърпул отново подчини Еветън, Клоп влезе в историята (ВИДЕО+СНИМКИ)

„Карамелите” останаха без победа на „Анфийлд” през новия век след 1:3, Мане се контузи

Юрген Клоп с гордост може да каже, че е единственият треньор в историята на Ливърпул, успял да спечели първите си три градски дербита с Евертън.

Възпитаниците на германеца се наложиха с 3:1 на своя „Анфийлд” в дебютния мач от XXX кръг на английската Висша лига, но за съжаление травма получи рекордната лятна покупка Садио Мане.

Наставникът на „карамелите”, останали без успех като гости на „червените” през новия век, избра да заложи на схема с трима централни защитници за 228-ото издание на "Дербито на приятелството".

Сред титулярите на Роналд Куман за първи път през сезона бе Матю Пенингтън, който е в Евертън от 11-годишен и преди ключовия сблъсък бе записал едва 299 игрови минути за първия тим във Висшата лига.

Преди началния съдийски сигнал пък бе почетена с минута мълчание паметта на „червената” легенда Рони Моран. Той почина преди седмица на 83 години, изживявайки 49 от тях във всевъзможни роли на „Анфийлд” - от играч до треньор.

Самото дерби пък започна отлично за домакините и още в осмата минута Садио Мане откри резултата.

Сенегалецът направи двойно с Роберто Фирмино и след страхотен индивидуален рейд не даде шансове на вратаря с безпощаден удар по земя в далечния ъгъл – 1:0.

В 19-ата минута пък Фелипе Коутиньо загатна, че има ден и впоследствие изигра един от най-силните си мачове за сезона.

Бразилецът размени пасове с Емре Джан, преодоля двама и стреля опасно, но Джоел Роблес се намеси с вещина, а после и бранител в синьо изби с глава от голлинията.

В 28-ата минута Евертън стигна до корнер и изравни след карамбол в пеналта. Опит за удар на Ашли Уилямс бе блокиран и топката попадна у Пенингтън, който отблизо не сгреши – 1:1.

Така 22-годишният бранител стана едва петият футболист в историята, вкарал дебютния си гол във Висшата лига в дерби на Мърсисайд.

Отговорът на Ливърпул дойде 177 секунди по-късно, след миг на гениалност от страна на Фелипе Коутиньо. Той получи в централната част на терена от Лукас Лейва и проби чак до пеналта, а после заби топката неспасяемо в далечния ъгъл за 2:1.

До почивката нови попадения не паднаха, ала малко след нея Садио Мане получи контузия и не успя да доиграе срещата.

В 57-ата минута той бе заменен принудително от Дивок Ориги, който пък в 60-ата оформи крайното 3:1. Сериозна заслуга за гола на белгиеца имаше Коутиньо, получил след тъч и задържал атрактивно топката преди да подаде към 21-годишния нападател.

В 69-ата минута вратарят на домакините Симон Миньоле се намеси решително след удар, отклонил се от тялото на капитана му Джеймс Милнър, но като цяло Ливърпул спокойно затвори мача и взе заслужено трите точки.

С тях хората на Юрген Клоп вече имат 59 в своя актив, докато Евертън остана с 50.