3. Магията на Меси озари Москва (ВИДЕО+СНИМКИ)

Магията на Меси озари Москва (ВИДЕО+СНИМКИ)

Барса победи Спартак с 3:0 и продължава напред, Лео Меси вече има 80 гола през 2012-та

Лионел Меси вкара два гола, а Дани Алвеш добави един за убедителната победа на Барселона с 3:0 над Спартак (Москва) в руската столица. Успехът класира каталунците напред за осминафиналите в Шампионската лига кръг преди края на битката в Група „G”.

Барса има 12 точки на върха и уби шансовете на Спартак да продължи напред в турнира, като битката за второто място остава между Селтик и Бенфика. Спартак остана с 3 пункта на дъното, Бенфика има 4, а Селтик – 7 преди мача между шотландците и португалците.

Преди мача на „Лужники” Спартак нямаше здрав вратар преди мача, но точно навреме се оправи ветерана Андрий Дикан, който застана между гредите.

Тито Виланова заложи на Меси, Сеск и Педро в атака, подпомагани от диригентите Шави и Иниеста зад тях.

Изкуственото игрище в Москва не създаде проблеми на гостите, които от първата минута започнаха да плетат дълги комбинации, като имаше моменти, когато по 3-4 минути Спартак не пипаше кълбото.

В началото на Барса липсваше скорост в атака, но Шави намери коридор за Педро, който овладя технично на гърди и стреля от воле, но Дикан изби удара с левия крак. От корнера Пике скочи най-високо и беше сам, но стреля много неточно от чиста позиция.

Руснаците разчитаха на контри, но техният план за мача рухна в 16-ата минута.

Меси предизвика хаос в защитата на домакините, получи се неуспешно изчистване и Дани Алвеш не чака втора покана, като с ниско воле по диагонала прати в мрежата за 0:1.

Лионел Меси не спря да тормози руския тим и вкара втори гол в 27-ата минута, като сам започна атаката. Аржентинецът изведе Иниеста отляво с пас по конец, испанският национал финтира и стреля, Дикан спаси, но Меси вече бе притичал и от границата на наказателното поле довкара с прецизен удар, въпреки че първо заби топката в земята и кълбото тупна преди да се укроти в мрежата – 0:2 в 27-ата минута.

Комбаров изведе Еменике, но нигериецът изпусна да върне Спартак в мача отблизо в 35-ата минута.

Вместо това, Меси се доближи още повече до вечния рекорд на Герд Мюлер и вкара своя гол №80 за 2012 година. Германската легенда има 85 в една календарна година, но Меси има достатъчно мачове до края на годината да счупи рекорда.

А ето как стана гол №80 за 3:0 за Барса в Москва. 6 минути преди почивката Педро подаде страхотно в коридор за Меси, а аржентинецът хладнокръвно заобиколи Андрий Дикан, за да вкара в опразнената врата и да реши мача окончателно. Това бе пети гол за Меси в Шампионската лига от 5 мача в груповата фаза.

За да бъде статистиката на аржентинеца още по-впечатляваща Меси добави Русия към останалите 13 държави на отборите в Шампионската лига, където той се е разписвал. Преди този мач десетката на Барса нямаше гол само в Русия от всички държави в турнира и Русия стана последният №14 в този списък.

През втората част мачът се доиграваше.

Барса си подаваше безпогрешно по целия терен, а Спартак търсеше начин да се добере до топката пред унилия поглед на своя треньор Унай Емери.

В края Жано Ананидзе подари топката на Меси, той пак заобиколи Дикан, но защитник изби и му попречи да оформи хеттрик.

Класиката обаче направи протоколен последния мач за Барса в групата срещу Бенфика.

Спартак Москва - Барселона 0:3
0:1 Дани Алвеш '16