3. Манчестър Юнайтед на Ван Гаал постигна първия си успех като гост срещу Арсенал (ВИДЕО+СНИМКИ)

„Топчиите” направиха куп пропуски и паднаха с 1:2, а „червените дяволи” отново са в топ 4

Манчестър Юнайтед постигна първата си победа като гост, след като спечели с 2:0 дербито с Арсенал от XII кръг на английската Висша лига.

Мениджърът на домакините Арсен Венгер заложи на Алексис Санчес, Окслейд-Чембърлейн и Даниел Уелбек в предни позиции, като последният се изправи срещу своя бивш отбор.

Същото стори и Робин ван Перси, който поведе атаката на „червените дяволи”, редом с капитана Уейн Рууни. Луис ван Гаал отново реши да излезе с трима централни бранители, в лицето на Крси Смолинг, Патрик МакНеър и Тейлър Блекет, а по крилата действаха единствено Антонио Валенсия и наскоро възстановеният Люк Шоу. Англичанинът обаче получи травма още в 16-ата минута и напусна терена принудително, заменен от Ашли Йънг.

Арсенал започна по-силно срещата, но страхотен мач изигра вратарят на гостите Давид де Хеа. Испанският национал се върна с травма в пръста на ръката от лагера на представителния си тим, ала въпреки това започна като тилуляр и направи поредица от ключови намеси.

Най-чистото положение за гол пред домакините се откри в 14-ата минута, когато Де Хеа не изчисти добре една топка и тя попадна у Дани Уелбек, който от своя страна изведе Джак Уилшър сам срещу испанския страж. Английският национал обаче стреля в обсега на вратаря и Де Хеа спаси с тяло. В 22-ата минута рефлексът му бе тестван и от изнеслия силен двубой Алекс Окслейд-Чембърлейн, но испанецът отново бе на ниво. Малко по-късно нервите на Уилшър не издържаха и той удари с глава далеч по-високия от него Маруан Фелайни, но реферът Майк Дийн реши да не показва картони в ситуацията.

Така първото полувреме приключи без попадения. След паузата нещата на „Емирейтс” не се промениха особено. Арсенал продължи да атакува, докато Манчестър Юнайтед разчиташе предимно на контраатаки. При една такава в 55-ата минута Кирън Гибс се сблъска със своя вратар Войчек Шчесни и остана да лежи на терена. Междувременно топката попадна у Антонио Валенсия и той я прати остро към вратарското поле, а Гибс я отклони в мрежата си.

Така Манчестър Юнайтед поведе с 1:0 без да има нито един точен удар във вратата на домакините, а стражът на „топчиите” бе заменен заради травма, след като малко преди това такава сполетя и Джак Уилшър.

След попадението Арсенал се хвърли в атаки, но вместо да изравни резултата, получи нов гол. Това стана в 85-ата минута, когато „червените дяволи” направиха светкавична контраатака. Ди Мария изведе Уейн Рууни сам срещу вратаря и английският национал прехвърли технично стража – 2:0.

В самия край на срещата двамата повториха упражнението, но този път аржентинецът бе очи в очи със сънародника си Дамиан Мартинес. Ди Мария също опита да прехъврли вратаря, но не намери очертанията на вратата.

После в сила влезе правилото за пропуските и головете.

В даденото от рефера 8-минутно продължение завърналият се след контузия Оливие Жиру намали резултата с красиво попадение. Френският таран влезе на терена в 77-ата минута, а в 95-ата прати неспасяемо топката в горния ъгъл от границата на наказателното поле - 1:2.

Попадението обаче се оказа утешително за домакините и те загубиха у дома за първи път във Висшата лига от месец август на 2013 година, когато паднаха от Астън Вила с 1:3.

„Артилеристите” останаха със 17 точки в своя актив, докато Манчестър Юнайтед вече има с две повече и с 19 се завърна в топ 4, измествайки Нюкасъл заради по-добра голова разлика.

15
Айнтрахт с четвърта поредна победа в Бундеслигата, надделя над Холщайн Кил като гост