3. Меси спаси Барселона от загуба на "Сан Мамес" (видео+снимки)

Меси спаси Барселона от загуба на "Сан Мамес" (видео+снимки)

Каталунците губеха на два пъти от Атлетик Билбао, но се добраха до 2:2

Лионел Меси донесе точка на Барселона при гостуването на Атлетик (Билбао) в баската столица. Каталунците изоставаха на два пъти в мача, като Меси спаси гостите с гол в добавеното време на мача за 2:2. Фабрегас вкара другия гол за Барса, а Пике си вкара автогол 10 минути преди края, докато Андер отбеляза първия гол в мача за домакините. Аморебиета получи червен картон в полседната минута и Атлетик завърши с 10 души.

В началото на двубоя Атлетик показа какъв ще бъде подходът на тима срещу Барса. Баските затваряха всяко свободно пространство в своята половина и пресираха съперника по цялята ширина на терена, за да не могат гостите да разгръщат своите комбинации. Първите минути преминаха в бързо темпо с атаки и в двете посоки. Лео Меси опита да излъже цялата защита на домакините, но бе спрян в последния момент. Аморабиета и Сусаета пък се включваха напред за Билбао и помагаха на атакуващите играчи по крилата.

Добрата игра на Атлетик се материализира в 20-ата минута. Тогава Сусаета нахлу по левия фланг, пусна в центъра за Андер и той от трудно положение успя да прати топката в горния десен ъгъл на Виктор Валдес за 1:0. Това бе първи гол в мрежата на Барса в Ла Лига за близо 900 минути игра.

Отговорът на европейския шампион беше мълниеносен. Меси нахлу отдясно и намери Дани Алвеш, но шутът на бразилеца бе спасен с вещина от Ираисос. В 24-ата минута обаче Атлетик капитулира след поредната атака на каталунците.

Ерик Абидал набра скоротст по лявото крило и реши да не прави сложни комжбинации, като вместо това центрира на задната греда за Секс Фабрегас, който майсторски засече в мрежата – 1:1.

След този гол Барселона наложи своя стил на игра и домакините имаха трудности в задържането на топката. Меси подаде на Иниеста, испанецът опита да прехвърли стража на домакините, но той се намеси добре. При една от редките атаки на Атлетик голмайсторът Андер намери с пас в коридор в центъра Муняин, но шутът му бе отразен от Валдес.

През втората част играта се накъса, като честите нарушения и лошото време и едва 7-градусовата температура на „Сан Мамес” сякаш спираха устрема на играчите. 20 минути преди края на терена се появи и Давид Вия.

Барселона спокойно разиграваше и търпеливо чакаше своя шанс, когато Атлетик нанесе своя удар. В 80-ата минута при един корнер за Атлетик Абидал изчисти топката в Йоренте, топката пое към мрежата на Валдес, Пике не можа да избие и си вкара нелеп автогол за 2:1.

Феновете в „Катедралата” предусещаха победата, но нищо не бе решено. В последната минута Аморебиета получи втори жълт картон и пое към съблекалните. С човек повече Барселона се добра до точката, а спасителят на тима за пореден път се казва Лионел Меси.

Аржентинската звезда на „блаугранас” стреля към вратата на Ирасоис, той изби, ала Итураспе изчисти ужасно и подари пак кълбото в краката на Меси и десетката на Барса не сгреши, намирайки опразнената лява част на вратата за 2:2 минута след края на редовните 90.

В класирането на Ла Лига Барселона е втори с 25 точки и вече изостава на 3 зад лидера Реал Мадрид. Атлетик (Билбао пък се намира на 9-та позиция с 14.

Атлетик Билбао - Барселона 2:2