3. Сам Джерард не успя да класира 10 от Ливърпул напред в Шампионската лига (ВИДЕО+СНИМКИ)

Сълзи на "Анфийлд" - Базел си тръгна с точка и продължи на осминафиналите

С 10 човека Ливърпул стигна до равенство 1:1 с Базел, благодарение на гол на своя капитан Стивън Джерард от свободен удар 9 минути преди края, но остана само с Лига Европа.

Само победа класираше Ливърпул напред в турнира, докато равенството беше достатъчно за Базел. Така и стана.

Базел доминираше през първото полувреме и откри чрез Фабиан Фрей. Не се виждаше как Ливърпул може да изравни, още повече че мърсисайдци останаха с човек по-малко заради глупав червен картон на резервата Маркович, който замени Ламбърт.

Но Джерард даде надежди на „Анфийлд” с перфектен свободен удар в 81-ата минута. Ливърпул се хвърли на отчаян щурм, но не успя да опъне за втори път мрежата на мощните швейцарци.

Брендън Роджърс се надяваше, че Стивън Джерард ще осигури опции в атака, тъй като Марио Балотели и Даниел Стъридж бяха аут заради контузии. Рики Ламбърт започна напред, като бе подпомаган от Рахийм Стърлинг и Джордан Хендерсън.

Ливърпул владееше много повече топката в първите минути, но първата реална възможност се откри пред Базел. Гаши, който вкара седем пъти в последните си 11 мача, спринтира отляво, осигурявайки си позиция, и шутира, но покрай дясната сглобка на вратаря Миньоле.

В 28-ата минута нямаше прошка. Швейцарците разиграха добре и Фабиан Фрей накара Миньоле да отгледа точния му удар от границата на наказателното поле в долния ляв ъгъл.

Въобще, Базел започна да си прави почти каквото иска с Ливърпул. Ловрен едва блокира опит на Гонсалес, а пред вратата Щрелер стреля от воле, но над напречната греда.

2 минути преди почивката Базел вкара нов гол, който обаче не беше признат заради справедлива засада.

На почивката Брендън Роджърс направи двойна смяна, като пусна Лазар Маркович и Морено на местата на Ламбърт и Енрике. Любопитното бе, че вратарят Миньоле бе направил повече докосвания с топката от Ламбърт – 22 срещу 17.

Маркович вдигна публиката за кратко на крака. Неговият удар обаче беше блокиран в началото на второто полувреме.

Всичко за Ливърпул сякаш приключи в 60-ата минута, когато Маркович получи директен червен картон за това, че пусна ръката си срещу Сафари в игрова ситуация. Имаше минимален контакт, но решението на рефера Бьорн Куиперс беше категорично.

Тогава се чуха и първите освирквания от „Анфийлд”.

Щом и Шкъртел се нагърби да шутира от далеч, това говори достатъчно.

Джерард, чийто име се скандираше, въпреки негативния резултат, потърси дузпата в 71-ата минута, но реферът не мислеше така. Вратарят на Базел Томас Вацлик първи достигна до топката и игра с нея.

Капитанът поведе своите в 81-ата минута, когато изпълни перфектен свободен удар. С помощта на гредата Джерард събуди „Анфийлд” - 30-о попадение на халфа в Шампионската лига.

Базел пропиля две изгодни възможности до 86-ата минута, когато вратарят Вацлик спря на голлинията рикоширал удар с глава на Хендерсън. Брендо си помисли, че има гол, но остана разочарован.

Швейцарската защита буквално се сражаваше. Вратарят и защитник се сблъскаха в яростния им опит да спрат изведения от Джерард Стърлинг.

До края Ливърпул, който се хвърли на щурм, не успя да порази за втори път мрежата на Вацлик и причини сълзи на своя митичен стадион.

Мърсисайдци успяха да победят само Лудогорец този сезон, а от София да си тръгнат с равенство. И с днешния хикс те събраха 5 точки, които се оказаха недостатъчни.

Базел се класира за осминафиналите със своите 7 точки. Реал печели групата с пълен актив от 18. Лудогорец остана последен с 4.