3. Швейцария измъкна успеха срещу амбициозния дебютант Албания (ВИДЕО+СНИМКИ)

Швейцария измъкна успеха срещу амбициозния дебютант Албания (ВИДЕО+СНИМКИ)

Албанците играха над 50 минути с 10 души, бяха много близо до точка, но загубиха с 0:1 след ранен гол

Швейцария победи абсолютния дебютант Албания с 1:0 на стадион „Болер-Дулели” в Ланс във втория мач на Евро 2016. Ранен гол на централния бранител Фабиан Шер с глава след корнер донесе успеха на „кръстоносците” на старта на четвъртото им участие на европейски финали. Мачът ще се запомни и с първото в историята съперничество между двама братя, играещи за различни страни на еврофинали. Новият халф на Арсенал Гранит Джака изигра цял мач за швейцарците, а брат му Таулант изигра 62 минути за албанците.

Така след първите мачове в Група А на турнира Франция и Швейцария водят с по 3 точки, а Румъния и Албания са без актив. В сряда Франция ще играе с Албания от 22:00, а Румъния и Швейцария ще мерят сили от 19:00.

В първия си мач на европейски финали албанците, водени от италианския си наставник Джовани де Биази започнаха много напрегнато и допуснаха гол още в 5-ата минута. Звездата на Стоук Сити Джердан Шакири центрира от корнер, вратарят Бериша тръгна да боксира, но се забави и увисна, а Фабиан Шер се извиси и насочи с глава към опразнената врата – 1:0.

После и швейцарският страж Ян Зомер направи лека грешка при лошо отскочила топка, но това не бе наказано. С напредването на първата част „орлите” си връщаха спокойствието и изравниха играта.

В 32-ата минута Хисай даде чудесен пас зад защитата за централния нападател Армандо Садику, но Ян Зомер успя да спаси с десния крак и предотврати сигурен гол.

Мачът стана още по-сложен за балканците в 37-ата минута. Тогава техният капитан Лорик Цана загуби равновесие като последен в защита и спря топката с ръка преди тя да стигне до Харис Сеферович. Цана вече имаше жълт картон и испанският рефер Карлос Веласко веднага му вдигна втори жълт и го изгони.

От същия свободен удар Блерим Джемайли с мощен шут към вратарския ъгъл натресе дясната греда ниско долу. Малко преди почивката отново Джемайли стреля след пас на Лихщайнер, но прати встрани.

Макар и с човек по-малко, албанците останаха опасни след почивката. Техният нападател Садику направи нов голям пропуск и пак не преодоля Зомер след грешка на Джуру в 51-ата минута.

Швейцария отвърна с мощен шут на Сеферович от малък ъгъл, който бе отразен от вратаря Бериша.

Таулант Джака беше изваден в 62-ата минута, а швейцарският наставник Владимир Петкович пусна 19-годишния голмайстор на Базел Бреел Емболо. Точно в средата на втората част Бериша спаси с един крак един на един срещу Сеферович.

Швейцария не успяваше да затвори мача с втори гол и надеждите оставаха за техния съперник. Хисай намери Садику, но от малък ъгъл той би силно от външната страна на мрежата.

„Кръстоносците” имаха доста опасни контри, но им липсваше последния пас и завършващия удар.

Две минути преди края резервата Гаши бе изведен сам срещу Ян Зомер, който обаче не трепна и спаси високия му удар, за да съхрани трите точки за Швейцария.