3. Трагичен Челси пак загуби от Базел след 0:1, "фараон" наказа Моуриньо (ВИДЕО+СНИМКИ)

"Сините" цял мач без нито един точен удар, но продължават напред, Иван Иванов с цял мач и перфектни намеси

Челси изигра може би най-слабия си мач от началото на сезона и загуби за втори път от Базел в Шампионска лига. Иван Иванов записа перфектен цял мач, а чудесен гол в края на Мохамед Сала донесе успеха с 1:0 на швейцарския шампион на „Санкт Якоб парк” в среща от група „E” на турнира. Загубата не бе най-лошото за Жозе Моуриньо, а фактът, че неговите футболисти не успяха да отправят за 90 минути нито един точен удар в очертанията на вратата. За капак Ето’о се контузи и бе изнесен на носилка в края на първата част.

Единственото хубаво нещо за Челси тази вечер беше, че след 0:0 между Стуяа и Шалке в другия мач от групата, английският гранд има гарантирано място и на теория в елиминациите. Челси е лидер в групата с 9 точки, Базел е втори с 8, а Шалке има 7. Стяуа е на последното 4-о място с 3. В последните мачове обаче Базел гостува на Шалке и Челси със сигурност няма как да бъде изместен и от двата отбора, което го класира напред.

Базел нямаше загуба в последните си 4 срещи срещу английски отбори, което включваше и забележителната победа с 2:1 над Манчестър Юнайтед през декември 2011 година, която изхвърли „червените дяволи” от Шампионска лига още в групите. Този сезон още на старта в груповата фаза Базел шокира Челси с 2:1 на "Стамфорд Бридж", а тогава първият гол за швейцарците пак бе дело на Мохамед Сала.

Цяло първо полувреме Базел беше по-добрият отбор, но пропуски и добри намеси на Чех запазиха двете нули. За 45 минути „сините” на Жозе Моуриньо не създадоха нито едно голово положение.

И двата отбора наблягаха на битката в центъра, но тя се печелеше от швейцарския шампион. След 14 минути дойде и първата добра възможност, когато Петър Чех изби удар на Фабиан Фрай, който рикошира в бутонката на Иванович и се насочи застрашително към долния ъгъл.

Играта на Челси не вървеше и англичаните опитаха да вкарат с две опасни центрирания в рамките на няколко секунди, но първо Шер изпревари Лампард, а после Ето’о се размина с много малко да засече в мрежата второ центриране на Иванович.

В 16-ата минута след късо изпълнение на корнер за домакините Франк Лампард неволно игра с ръка в наказателното поле, но френският съдия Стефан Ланоа прецени, че няма дузпа.

Фрай и Щрелер разиграха добре за Базел, египтянинът Мохамед Сала насочи силно под гредата, но Чех протегна ръка и изби в корнер. Последва нова отлична швейцарска комбинация, но Восер леко пресили двойното със Сала и Чех лови.

Сала развинти Аспиликуета и се откъсна напред, но испанският защитник успя да го настигне и да му отнеме точно преди да стреля с левия крак.

Ето’о се контузи в 39-ата минута след сблъсък с Фабиан Шер в центъра и веднага даде знак за смяна. Камерунският нападател беше изнесен на носилка, а на негово място се появи вече възстановеният Фернандо Торес.

Началото на второто полувреме размени ролите и Базел сякаш проспиваше минутите, а Челси бе по-уверен. Моуриньо пусна и Азар на мястото на Оскар с цел да освежи идеите в атакуваш план.

Торес показа няколко отигравания от най-добрите си дни и първо с едно докосване изведе Азар, който не се реши да стреля и атаката пропадна. После Хлапето спечели пряк свободен удар, но Иван Иванов стабилно изби острото центриране на Лампард.

Рамиреш и Азар преодоляха защитата, но Торес си пое дълго и лондончани така и не можеха да отправят опасен удар към Ян Зомер.

Към края мачът стана по-двуостър и двата отбора търсеха успеха. Ивановчи потърси дузпа, такава не бе отсъдена и при последвалата контра Дие стреля неточно от добра позиция.

Три минути преди да изтече редовното време Базел покоси съперника със страхотен гол на Мохамед Сала. Египтятнинът беше най-добрият играч в мача и ознаменува добрата си игра с гол, след като получи пас от централния бранител Шер, финтира Иванович, навлезе в наказателното поле и с хубав удар над Петър Чех оплете в далечния ъгъл – 1:0.

И в добавеното време Челси с нищо не затрудни Зомер и закономерно загуби безславно.

В другия мач от групата Стуяа стигна само до 0:0 срещу Шалке и отпадна от евротурнирите.

Точката остави шампиона на Румъния на дъното с 3 точки, а третият Шалке има 7, така че "стелистите" ще останат последни и след мачовете от 6-ия кръг в груповата фаза.

Шалке има 7 точки и трябва да бие Базел, който е с 8, в прекия мач, за да се класира напред.