2. Зимни спортове
  3. Германия и Канада оглавиха групите си на световното по хокей

Германия и Канада оглавиха групите си на световното по хокей

Отборите на Словения и Беларус завършиха на последните места в групи "А" и "В" на Световното първенство по хокей на лед и ще се включат в плейофа за оставане в елитната дивизия

Отборите на Словения и Беларус завършиха на последните места в групи "А" и "В" на Световното първенство по хокей на лед и ще се включат в плейофа за оставане в елитната дивизия. Първите три отбора от тези групи пък продължават във втората фаза, която също ще бъде групова - два потока от по шест тима със зачитане на предварителните резултати, а първите четири продължават на четвъртфиналите.

Така например в група "E" попадат тези от група "А" - Германия, Русия и Словакия, а те ще чакат първите три състава от група "D". В група "F" пък влизат Канада, Швейцария и Франция, а те чакат първите три състава от група "В".

Канада зае 1-то място в група "В" в директен спор със Швейцария, след като спечели с 4:3 след продължение. Алекс Пиетранджело вкара победното попадение 4:14 след началото на допълнителната част. Пиетранджело взе шайбата, която се спря в защитника на Швейцария Лука Сбиса след негов предишен удар, и довкара. В първата част алпийците откриха резултата с
 гол на Рафаел Диас, но в края на втората Джордан Еберле и Джон Таварес обърнаха развоя за Канада. Тимът на Швейцария не се предаде и още на два пъти изравняваше резултата, като в началото на третия период това напради Фелисиен дю Боа, а минута преди края Андерас Амбул оползотвори финалния натиск. Третият гол за състава на Канада беше дело на Мартин Сейнт Луис.

Миналата година отборът на Швейцария се представи доста по-успешно срещу Канада, след като спечели с 4:1. Тази година обаче алпийците останаха на второ място в класирането с 6 точки, на 2 по-малко от Канада.

В другата среща от група "В" се срещнаха Франция и Беларус, като победителят си гарантираше автоматично оставане в дивизията и догодина. Щастието се усмихна на "петлите", които се наложиха благодарение на гола на Кевин Екюфюлие в продължението. Така Беларус ще очаква Словения, както и последните два състава от група "С" и група "D", за да разбере с кого ще се бори за двете спасителни позиции.

В група "А" Германия остана на първото място, но трябваше да спечели срещу непретенциозния отбор на Словения с 3:2 след изпълнение на дузпи. Така те печелят три поредни победи на този форум за първи път от 1930-а година насам. Иначе словенците поведоха с точните изстрели на Жига Йеглич и Рок Тичар, но Михаел Волф и Феликс Шуц изравниха. Русия се наложи в другата среща над домакините от Словакия с 4:3, като четвъртото и победно попадение вкара Алексей Морозов в 44-ата минута.

"Никога не съм очаквал, че ще стартираме така на Световното първенство, още повече, че сме домакини. Нямам обяснение защо не можем да вкараме гол
 при нито един от моментите, когато сме с човек повече на леда", коментира след поражението Мариан Габорик, играч от словашкия отбор.