Главният архитект на София Петър Диков разкри пред вестник "Класа", че строежите извършвани на територията природен парк "Витоша". Диков заяви, че не е издавал разрешение за извършването на строителните дейности и че е назначил проверка. Диков коментира и други аспекти на проблемния казус, като сроковете и способите за разрешаване на проблема.
- Г-н Диков, какви действия ще предприемете с незаконните постройки на Витоша?
- Не съм издавал нищо и затова тези постройки са незаконни. Попитайте в парк “Витоша“, защото от там непрекъснато ни обвиняват в какви ли не грехове. А в същото време си позволяват да извършват строителство, което е извън рамките на закона. Но аз съм пратил проверка, имаме констативен протокол на дирекция „Контрол по строителството“ и проблемът в момента е в ДНСК.
- След като казвате, че са незаконни тези постройки, кога ще бъдат съборени?
Аз не мога да ви кажа подобно нещо. Колегите са ходили там и са направили констативен протокол. А ние за разлика от тези, които строят незаконно, действаме по закон.
- Какво е следващото действие по закон, след като има констативен протокол?
- Да пратим съответното писмо заедно с констативния протокол до ДНСК. Те са органът, който трябва да предприеме действия по събаряне, ако се потвърди, че тези постройки са незаконни.
- Но вие сте виждали този протокол. Освен констатация, че постройките са незаконни, има ли някаква препоръка?
- Не, ние препоръки не можем да правим. Не можем и да събаряме. ДНСК може да събаря.
- Бихте ли казали в какъв срок ще бъде решен този проблем?
- Ето, вижте случая с дискотека „Амнезия“. Нали помните кога беше случката, миналата година през декември. Януари имаше наш протокол, февруари излезе заповед на ДНСК за събаряне. Съборена ли е сградата? Не, защото тези, които са я купили, оспорваха в съда, делото мина преди двадесетина дена и чакаме след около месец да се произнесе съдът. Ако се потвърди заповедта на ДНСК, вероятно собствениците ще оспорват и ще отидем на ВАС. Ако съдът се произнесе, че постройката е законна, тогава ще оспорваме ние, защото смятаме, че е незаконна и пак ще го отнесем до ВАС. И когато ВАС реши въпросът, тогава можем да предприемем действия. Но колко време става, година и малко. Е, това е.
- Как ще коментирате лансираната идея парк „Витоша“ да стане общински?
- Парк „Витоша“ не може да стане общински, защото се намира на територията на седем общини и на три области. Може ли да стане общинска територия в рамките на седем общини? И в рамките на коя община ще бъде?