2. Зимни спортове
  3. САЩ и Финландия с убедителни победи на старта на Световното

САЩ и Финландия с убедителни победи на старта на Световното

САЩ и Финландия стартираха с победи с по 5:1 на Световното първенство по хокей на лед в Кошице (Словакия). Младият отбор на американците се наложи над Австрия в група С, финландците победиха Дания. Домакините от Чехия трудно стигнаха до успех над Латвия с 4:2 в края на срещата.

Изненадата в първия ден на първенството поднесе Норвегия, която победи Швеция с 5:4 след продължения.

Крис Крейдър, който в деня на мача срещу Австрия отпразнува своя 20-ти рожден ден, вкара два гола за американците. Другите попадения за САЩ бяха дело на Блейк Уилър, Крейг Смит и Ян Щастни, който е син на бившия словашки национал Павел Щастни. Почетното попадение за авсрийците вкара Марко Певал.

Чехите имаха доста трудности с отбора на Латвия, който дори им поведе след 9 минути игра чрез звездата си Лаурис Дарзинс. Във втората част обаче Патрик Елиас изравни за 2:2, после в третата той подаде на Мартин Хавлат за 3:2. Малко преди мачът да влезе в последните две минути голмайсторът на Славия (Прага) Роман Червенка фиксира крайното 4:2.

Въпреки че изоставаха с 1:3 след първата част, норвежците успяха да стигнат до равенство в редовното време и крайна победа с 5:4 след продължение над силния състав на Швеция.

Днес първенството на планетата продължава с двубоите Словакия - Германия, Русия - Словения,  Канада - Франция и Швейцария - Беларус.