2. - "А" група
  3. Лидерът Литекс и последният Пирин откриват 5-ия кръг на "А" група

Лидерът Литекс и последният Пирин откриват 5-ия кръг на "А" група

Лауренцио Регекампф ще изведе днес ловчанлии в първото си домакинство начело на тима

Лауренцио Регекампф ще изведе днес Литекс в първото си домакинство начело на тима. Съперник на лидера в „А“ група е последният Пирин (Благоевград).

Румънският специалист дебютира начело на ловчанлии с равенство - 1:1 срещу Локомотив (Пловдив) на "Лаута" и сега е амбициран да запише първа победа. Успех, който ще задържи Литекс на върха. Регекампф вече обяви, че ще гони титлата.

Феновете в Ловеч пък се надяват, че Регекампф ще гони не само задължителни три точки срещу Пирин, но и изразителен успех.

Последната победа на Литекс за първенство с три гола разлика датира от декември миналата година, когато тимът разби с 4:1 като гост Хасково, в мач от редовния сезон. Оттогава отборът не е печелил толкова убедително.

Румънецът не планира промени по състава и се очаква да заложи на същите 11 от визитата на Локомотив. Той отново ще разчита на ударното чуждестранно нападение в лицето на Асприя, Арсенио, Рохас и Йонсен. Интересното е, че от началото на сезона в елита попаденията за ловчанлии, които са 7 на брой, са дело все на иностранци. Асприя има 3, а с по един гол са Виана, Арсенио, Перес и Рохас. Бьорн Йонсен пък вкара двата гола в реванша за Лига Европа с Йелгава - 2:2. В първия двубой се разписа Васил Божиков, който бе продаден в Турция.

Наставникът на Пирин Бл Неделчо Матушев призна, че цяла седмица се е опитал да вдигне психологически отбора, за да не се чувстват играчите му обречени при визитата си в Ловеч.

"Негативната серия на отбора дава своето отражение, затова цяла седмица се опитваме да вдигнем самочувствието на футболистите. Искам да кажа, че ние сме един страхотен колектив и футболистите вярват в мен, както и аз в тях. Ръководството на отбора е застанало твърдо зад мен. Не съм се срещал и разговарял с никой от шефовете, защото те още след мача с Ботев Пловдив ме подкрепиха", спокоен е треньорът на орлетата.

"В България сме много нетърпеливи и искаме резултати веднага. Ние сме млад отбор, положили сме основите на нещо качествено, само дето не можем да вкараме положенията си и нямаме точки", каза още Матушев.

Той изрази оптимизъм, че отборът му може да спечели нещо в Ловеч. Специалистът не пожела да коментира информациите, че може да бъде заменен и още веднъж даде да се разбере, че неговата смяна въобще не е стояла на дневен ред.

Пирин Благоевград гостува днес на лидера в А група Литекс с кадрови проблеми в защита. Заради контузии мачът пропускат титулярните бранители Александър Башлиев и Александър Дюлгеров. Травмата на Дюлгеров не е толкова сериозна, но от спортно-техническия щаб решиха да не рискуват и да го запазят за мача с Лудогорец. Трайно контузен е Димитър Благов, който ще бъде готов за игра в началото на септември.

След като пропусна последните две срещи на отбора си, в строя се завръща централният бранител Емил Виячки. Очаква се за първи път като титуляр за Пирин в средата на терена да се появи последното ново попълнение бразилецът Еденилсон Бергонси. От него и Маркиньос се очаква да придадат по-голяма сериозност на орлетата.

Любопитни факти:

Ако орлетата вкарат първи, не губят

* За първи път двата отбора играха в Ловеч на 19 април 1995 г., като Литекс победи с 1:0 след гол на Галин Господинов в 57-ата минута.

* Пирин прави първото си и единствено досега равенство 1:1 на 18 март 2000 г., но на неутрален терен в Габрово поради лишаване от домакинство на Литекс.

* Единствената победа на Пирин в града на люляците е на 16 август 2009 г. след гол на Иван Цачев в 85-ата минута. Поражението коства поста на Станимир Стоилов.

* През първите полувремена са отбелязани 9 гола, а през вторите 45 минути са реализирани 16 попадения.

* Автор на единствения хеттрик е Игор Богданович от Литекс при разгромната победа на оранжевите с 8:1 на 22 август 1998 г.
4 С най-много голове за Литекс са: 3 - Игор Богданович, 2 - Албан Буши и Дока.

* За Пирин 6-те гола са дело на 6 различни състезатели. J В полза на Литекс е отсъдена една дузпа, като тя е пропусната
от Мурад Хидиуед.

*Автор на най-бързия гол е Еуген Трика в 4-ата минута при победата на оранжевите с 4:2 на 3 октомври 2004 г.

* В последната минута е реализиран един гол от състезателя на Литекс Игор Богданович.

* 9 чужденци са вкарали голове за оранжевите.

* Когато Пирин е откривал резултата, той е стигал до равенство и победа.

* През август двата отбора са играли 3 мача, като оранжевите имат 2 победи, а гостите от Благоевград една.

* Главният съдия Георги Давидов от Велико Търново е свирил 2 срещи на Литекс, в които оранжевите са постигнали 2 победи над Черноморец и Хасково.

Вероятни състави:

Литекс: Винисиус, Стр. Попов, Перес, Гълъбов, Горанов, Бумал, Н. Колев, Асприля, Рохас, Арсенио, Йонсен

Пирин: Костов, Ст. Николов, Сандев, Виячки, Попев, Бенгюзов, Бергонси, Тасев, Маркиньос, Якимов, Тошев