2. - "А" група
  3. Монтана отказа от титлата озверелия Литекс след корида на "Огоста" с 3 червени картона (видео+снимки)

Миро Антонов герой за Монтана при 1:0, Литекс завърши с 8 души

Шампионът Литекс на практика загуби шансовете си да защити титлата в А група. Ловчанлии загубиха с 0:1 гостуването си на Монтана на стадион „Огоста” след гол с глава на Миро Антонов в 50-ата минута.

Играчите на Христо Стоичков играха много грубо и бяха като озверели на терена. Съдията Георги Кабаков изгони Николай Бодуров в 15-ата минута за класическо нарушение на последния в защита, а през втората част и изнервения Христо Янев пое към съблекалните след втори жълт картон. В края и Илия Миланов бе изгонен за балтия срещу Тихомир Трифонов на аутлинията. Футболистите на Литекс имаха късмет, че не получиха и още червени картони, защото наистина не изглеждаха на себе си в тази среща.

По този начин Литекс остана на 4-та позиция, на 3 точки зад третия Черноморец и на цели 12 зад лидера ЦСКА, който победи Славия с 1:0. Загубата е първа за Христо Стоичков в А група след 10 мача начело на Литекс.

Литекс овладя центъра на терена още в началото и започна да плете постепенни атаки, с които да преодолее отбраната на домакините.

Георги Миланов беше сърцето и душата на шампионите в халфовата линия и именно от него дойдоха единствените опасни пробиви на скорост през първата част. Миланов центрира отлично в 9-ата минута, но Никасио и Сандриньо не успяха да засекат.

Две минути по-късно последва нов хубав рейд на Георги Миланов, той сложи кълбото на крака на Никасио на малкия пеналт, ала бразилецът не можа да я нацели и пропусна.

След четвърт час игра грижите на Христо Стоичков се умножиха неколкократно. Миро Антонов залъга добре Бодуров при един пас и се измъкна зад гърба на бранителя. Бодуров го свали на земята безкомпромисно и съдията Георги Кабаков показа нарисуван червен картон на бранителя, защото Антонов се откъсваше сам срещу Илко Пиргов.

Секунди след червения картон десетимата от Литекс имаха шанс да поведат. При една контра се получи ситуация двама на двама, Галин Иванов пусна към Никасио, но пасът изтласка нападателя много вляво и след като обработи топката неговият удар бе избит от защитник в корнер.

Монтана отговори с две добри извеждащи подавания зад гърба на „оранжевата” отбрана. И в двете ситуации Илко Пиргов се намеси решаващо, като първо лови току пред Луис Едуардо, а после игра като либеро и с крак финтира Миро Антонов.

В средата на полувремето грубите прояви изпъкнаха и реферът Кабаков на няколко пъти бърка в джобчето, за да санкционира играчите с жълти картони. За да бъде допълнена картинката, едно куче се разходи спокойно из терена, мина на ходом по тъча, продължи пред вратата на Илко Пиргов и кротко напусна терена.

Най-силните моменти за Монтана през първата част дойдоха в последните секунди.

Първо след хубаво центриране отляво Миро Антонов изпревари излезлия да боксира Илко Пиргов, но бившият нападател на Левски от 5 метра стреля с глава малко над вратата.

Секунди след това пак Антонов овладя технично дълъг пас, подигра се с Итуа с две завъртания, излезе сам срещу Пиргов, но реши да го лъже и вратарят улови кълбото от краката му. Целият щаб и публиката на домакините потърсиха дузпа в тази ситуация, но такава не бе отсъдена.

След почивката домакините успяха да открият резултата при първото по-сериозно положение за втората част. Влади Мичев се понесе отдясно, центрира хубаво, Миро Антонов бе оставен сам фронтално срещу Пиргов и с точен удар с глава от 6-7 метра намери долния десен ъгъл за 1:0.

Проблемите за Литекс не спираха – най-добрият играч на ловчанлии в тази среща Георги Миланов се контузи и бе заменен от Момчил Цветанов.

Попадението вдъхнови играчите на домакините и публиката на „Огоста”. Антонов пак се изяви добре и гардира една топка, върна за Димитър Кр. Илиев, но той стреля много неточно.

Литекс трябваше да изравни в 66-ата минута, но оставеният непокрит на 5-6 метра от вратата Бернар Итуа стреля с глава точно в центъра на вратата и Яначков суъмя да спаси.

В следващата си атака Монтана можеше да поведе с по-убедителна преднина. Миро Антонов овладя с гърб към вратата, обърна се бързо и стреля под гредата, но Пиргов изби в корнер.

Натискът на Литекс в края бе стихиен и центриранията нямаха ясен адресат, защото таранът Никасио бе заменен и нямаше кой да се бори на втория етаж със снажните бранители на Монтана.
Галин Иванов пробва да разчупи стереотипа и стреля по диагонала по земя, но след лек рикошет кълбото мина на сантиметри покрай гредата.

Нервите на шампионите не издържаха в края. Христо Янев направи ненужно грубо нарушение в центъра срещу резервата Димитър Илиев и съдията Георги Кабаков не се посвени да му пкаже втори жълт картон. Така Литекс остана с 9 човека на терена, а Христо Стоичков бе бесен на пейката на гостите.

Двубоят пак се превърна в непрестанна серия от нарушения и прекъсване на играта, а с двама души по-малко Литекс нямаше големи шансове. Петър Занев също се държа много невъздържано и бе късметлия, че не бе изгонен, а в края и Илко Пиргов бе пожален, когато фаулира Луис Едуардо след фрапантна грешка на стража на гостите.

Литекс получи още един червен картон в продължението на мача. Илия Миланов влезе с бутоните напред срещу Тихомир Тодоров и "оранжевите" станаха 8 на терена. В последните секунди Влади Мичев нацели напречаната греда зад Илко Пиргов, но Монтана спечели с 1:0.

Литекс остава на 4-то място с 48 точки, а Монтана вече има 23 и мина пред Ботев (Враца) на 11-та позиция.