2. - "А" група
  3. ЦСКА чу Борисов три дни по-късно – вкара 5, но на Монтана (видео + снимки)

ЦСКА чу Борисов три дни по-късно – вкара 5, но на Монтана (видео + снимки)

"Армейците" излязоха начело в А група, като изпревариха Черно море

ЦСКА изпълни желанието на собственика на клуба Димитър Борисов, но с три дни по-късно. „Червеният” бос каза, че футболистите ще вкарат 4 гола на Стяуа в плейофния двубой за Лига Европа, те обаче го направиха срещу Монтана в двубой от четвъртия кръг на А група при победата с 5:0.

„Армейците” направиха куп пропуски през първото полувреме. През втората част обаче само за 6 минути вкараха три безответни гола на Янис Зику и Мишел Платини, а капитанът Тодор Янчев напълно отчая домакините 20 минути преди края. Бразилецът довърши Монтана

С тази победа тимът на Радуканов вече има пълен актив от 12 точки и е на първото място във временното класиране заради по-добра голова разлика с Черно море. Монтана е на 11-ата позиция. Двубоят бе изгледан и от селекционерът на България Лотар Матеус.

Двубоят на пълния стадион „Огоста” започна в спокойно темпо и в началните минути липсваха интересните положения пред двете врати. Футболистите на ЦСКА играха със самочувствие, организираха по-добре атаките си и по всякакъв начин се опитваха да затрудняват стража на домакините Христо Иванов. Наставникът на „армейците” Милен Радуканов не можеше да разчита на Спас Делев и Адемар, които бяха наказани за този мач, но липсата им не се усети, защото бяха достойно заместени.

Борис Галчев направи много силно първо полувреме, като беше добра връзка между халфовете и нападателите. В 8-ата минута той навърза няколко защитници, навлезе в наказателното поле и центрира по земя, но никой от неговите съотборници не успя да засече. Малко по-късно Грегъри Нелсън бе в основата на нова опасност пред вратата на монтанци. Той нахлу в пеналта и попаде, Платини игра с топката, но бранител успя да изчисти от голлинията. Добрата игра на Галчев можеше да се уванчае с успех, когато в 36-ата минута разтресе лявата греда с мощен удар от движение.

Възпитаниците на Стефан Грозданов рядко успяваха да излизат на чисти позиции за стрелба към Райс МБоли, който нямаше почти никаква работа през първите 45 минути. Домакините допускаха и доста елементарни грешки в отбрана, действаха разсеяно и неприятностите за тях се редуваха. Въпреки това двата тима се оттеглиха при нулево равенство.

През второто полувреме отборът на Монтана като че ли проспа първите 10 минути, в рамките на които получиха 3 гола. Иван Бандаловски се възползва от празно пространство по десния фланг, центрира в наказателното поле, където Зику игра с глава и не остави никакви шансове на Иванов да реагира навреме.

Неотърсили се от шока, бранителите на монтанци позволиха на Платини буквално да се разходи покрай тях, бразилецът намери Зику, който с плътен удар по земя прати топката в мрежата на безпомощния вратар.

След тези две светкавични попадения „армейците” видимо намалиха темпото и играха без никакво напрежение. Домакините не успяха да се възползват от това, дори допуснаха три гол. Живец отново се подигра с бранителите, намери Платини и бразилецът без да се замисли направи преднината класическа.

Мъката за Монтана обаче продължи, след като капитанът Гаджев получи втори жълт картон. Окочателно точка в този мач сложи Тодор Янчев след страхотна атака на столичани. С три паса те матираха противника, капитанът излезе сам срещу Иванов, финтира го вкара последния гол в двубоя.

Футболистите на Монтана издържаха на натиска на противника последните десет минути. На няколко пъти се опитаха го изненадат с внезапни контраатаки, но опитите им за почетно попадение се оказа безплодни. ЦСКА обаче не пожали съперника си и Мишел Платини заби последния пирон в ковчега на монтанци в добавеното време.