2. - Англия
  3. 19-ИЯТ КРЪГ В АНГЛИЙСКАТА ВИСША ЛИГА - БОКСИНГ ДЕЙ

19-ИЯТ КРЪГ В АНГЛИЙСКАТА ВИСША ЛИГА - БОКСИНГ ДЕЙ

19-ият кръг във Висшата лига мина без особени изненади - лидерите взеха своето, а закъсалите отбори задълбочиха кризата.

Шампионатът в Англия се преполови вчера - на Боксинг Дей. 19-ият кръг във Висшата лига мина без особени изненади - лидерите взеха своето, а закъсалите отбори задълбочиха кризата. Ливърпул прегази Болтън и записа класическа победа. Момчетата на Рафа Бенитес останаха на първото място, а Роби Кийн вкара два гола и малко по малко започна да оправдава парите, които "червените" платиха за него. Челси се върна на победния път на "Стамфорд Бридж" и двата гола, с които си тръгна тимът на Уест Бромич, бяха най-малкото, което можеха да отнесат. Манчестър Юнайтед се завърна във Висшата лига с трудна победа с 1:0 над Стоук Сити, а Бербатов асистира за гола на Тевес, след като влезе като резерва. Астън Вила и Арсенал завършиха наравно 2:2 в дербито на кръга и запазиха интригата в борбата за 4-тото място. Манчестър Сити взе глътка въздух, след 5:1 над Хъл Сити, а Уест Хем вкара 4 гола на "Фратън Парк" и задълбочи кризата в Портсмут. Мидълзбро също продължи с негативното си представяне и записа домакинска загуба от тима на Евертън. Срещите Тотнъм - Фулъм и Съндърланд - Блекбърн завършиха при нулеви равенства. Уигън пък прекъсна серията на Нюкасъл и постигна победа с 2:1.

ЛИВЪРПУЛ - БОЛТЪН 3:0
Отборът на Ливърпул постигна класическа победа с 3:0 у дома срещу тима на Болтън в среща от 19-ия кръг на английската Висша лига и по този начин се върна на върха, след като по-рано Челси победи Уест Бромич с 2:0 и изпревари „червените”. Роби Кийн отбеляза 2 гола и показа, че навлиза във форма. Победата бе отличен коледен подарък за мениджъра на Ливърпул Рафа Бенитес, който се завърна начело на тима, след като пропусна срещата от предишния кръг с Арсенал (1:1), заради проблеми с бъбреците.
Домакините започнаха по-активно срещата и още от самото начало пролича, че Болтън няма да има сили да се противопостави на „червените”. В 20-та минута Дирк Каут получи страхотна възможност да открие резултата, но ударът му с глава премина над вратата. Само 5 минути по-късно Ливърпул вече водеше в резултата. Алберт Риера изпревари всички, след изпълнение на ъглов удар, и отблизо прати топката във вратата на гостите - 1:0. Ливърпул продължи да атакува и само разконцентрираната игра на Каут и Бенаюн в нападение лишиха домакините от по-изразителен резултат преди почивката.
Истинският екшън дойде през втората част. В 53-та минута Роби Кийн бе изведен по перфектен начин от капитана Джерард и останал сам срещу вратаря не сгреши и прати топката в горния десен ъгъл – 2:0. След гола Ливърпул се разигра и започна да реди атака след атака. Само 5 минути по-късно домакините стигнаха до нов гол. Перфектна контраатака, започната от вратаря Рейна, премина през Алонсо и Бенаюн, за да бъде завършена подобаващо от Роби Кийн, който останал очи в очи с вратаря Яскелайнен не сгреши и вкара втория си гол в мача – 3:0.
Въпреки солидната си преднина, Ливърпул продължи да диктува темпото и можеше да стигне до нов гол, но удари на Джерард и появилия се като резерва Ел Жар преминаха в страни от вратата. В самия край на срещата Ел Жар и Бенаюн пропуснаха да се разпишат от изгодна ситуация. Така резултатът остана непроменен и Ливърпул записа нова победа у дома.

ЧЕЛСИ - УЕСТ БРОМИЧ 2:0
Челси постигна победа с 2:0 над последния Уест Бромич в среща от 19-ия кръг на ангийската Висша лига, играна на "Стамфорд Бридж" в Лондон. Предимството на Челси бе повече от видно и 2-та гола, които получиха гостите, бяха най-малкото, с което можеха да си тръгнат.
Домакините бяха по-активни през цялата първа част и логично имат преднина. Първото попадение падна още във 2-ата минута на срещата, когато Джо Коул центрира отдясно и Дрогба засече топката с глава в близкия ъгъл, за да изведе напред тима си в резултата.
Футболистите на Челси буквално смачкаха своя съперник, като опасни удари към вратата на гостите пробваха Лампард, Балак и Дрогба, а в 35-ата минута Ашли Коул нацели страничната греда.В 40-ата минута Ашли Коул пропиля поредното страхотно положение за Челси, но в случая реферът бе отсъдил и засада. В 43-ата минута Лампард даде към Анелка, но в ситуацията с решителна намеса се отличи Лион Барнет. В заключителните секудни от даденото от съдията продължение Франк Лампард се възползва от свободно пространство в защитата на гостите, пое топката и със силен удар удвои резултата, като по този начин сложи край на сушата, която го гонеше. Това бе първи гол на Лампи от 10 мача насам.
В 60-ата минута Анелка пусна към Дрогба, но ударът на африканеца бе неточен. Той заложи на силата и топката не намери очертанията на вратата на Уест Бромич. 10 минути по-късно Анелка отново подаде към Дрогба, но топката се спря право в тялото на Скот Картън. Футболистите на Уест Бромич не успяха да се доберат до топката, атаките на Челси продължаваха една след друга.

СТОУК СИТИ - МАНЧЕСТЪР ЮНАЙТЕД 0:1
След като спечели Световното клубно първенство, отборът на Манчестър Юнайтед продължи с победната си серия и във Висшата лига. Момчетата на Сър Алекс Фъргюсън надиграха като гост отбора на Стоук Сити с минималното 1:0, като в герой се превърна аржентинецът Карлос Тевес, а Димитър Бербатов се появи като резерва и донесе своя принос с асистенция.
Двата тима не създадоха нищо по-интересно през първото полувреме пред Сьоренсен и Ван дер Саар и логично голове нямаше.
Все пак „червените дяволи” бяха по-активният тим на терена и натискаха повече своя съперник. Първата възможност за гол дойде едва в 25-ата минута, когато Гари Невил центрира отдясно и Уейн Рууни засече топката с глава, но ударът му попадна право в ръцете на Сьоренсен. Малко по-късно Джони Евънс бе оставен непокрит в малкото наказателно поле, но младият бранител се забави и бе блокиран от бранител на домакините. В самия край на полувремето Кристиано Роналдо получи удобен шанс да стреля от пряк свободен удар, но изстрелът му уцели стената.
През втората част гостите ускориха темпото и още в 47-ата минута можеха да открият резултата чрез Карлос Тевес, но ударът на аржентинеца бе спасен от вратаря Сьоренсен. Малко по-късно Тевес отново пробва изстрел, но този път не улучи вратата. В 57-ата минута Пол Скоулс отправи страхотен удар от дъгата на наказателното поле, но отново Сьоренсен бе на висота и спаси с вещина изстрела на бившия национал.
В 64-ата минута в игра се появи Димитър Бербатов на мястото на Джон О’Шей и така отборът на Манчестър Юнайтед заигра с трима нападатели, подпомагани дейно от Гигс, Скоулс и най-вече Роналдо. В 72-ата минута бранителят на Стоук Анди Уилкинсън влезе грубо в краката на Кристиано Роналдо, след което получи втори жълт картон и остави своя отбор с човек по-малко.
Само 3 минути по-късно се откри първата възможност пред Бербатов, но ударът му с глава премина над напречната греда.
Юнайтед продължи да атакува и логичното се случи в 83-ата минута, а Бербатов се превърна в асистент. Българинът направи отлично двойно подаване с Гари Невил, който центрира, Бербатов овладя в наказателното поле, като едновременно с това се измъкна от защитник на домакините, след което подаде на Карлос Тевес, който от един метър не сгреши и даде преднина на своя тим 1:0.
До края на срещата останали с човек повече „червените дяволи” задържаха повече топката и не дадоха шансове на своя съперник да стигне до опасно положение. Резултатът остана непроменен, а Юнайтед се поздрави с успеха.

АСТЪН ВИЛА - АРСЕНАЛ 2:2
Отборът на Астън Вила вкара късен изравнителен гол и стигна до равенството 2:2 при домакинството си на Арсенал в дербито на 19-ия кръг на английската Висша лига. Домакините като цяло бяха по-добрият отбор на терена и заслужаваха да спечелят трите точки, но късметът в този мач бе на страната на Арсенал. Българският полузащитник в състава на Астън Вила Стилиян Петров игра цял мач и записа своето участие номер 400 на Острова.
Астън Вила започна да натиска своя съперник още от самото начало и положенията пред вратата на Алмуния се редяха едно след друго. Домакините на 3 пъти уцелиха гредите зад испанския страж на Арсенал и в 39-та минута бяха наказани. Бразилският полузащитник на „артилеристите” Денилсон нахлу в наказателното поле на Вила и с техничен удар прати топката между краката на Брад Фридел за 0:1. Астън Вила реагираха като ужилени и веднага опитаха да върнат гола, но десният бранител на Арсенал Бакари С""аня изчисти топката от голлинията със задна ножица, след удар на Ашли Йънг, който прехвърли вратаря Алмуния. Интересно първо полувреме, но истинският екшън за зрителите на „Вила Парк” остана за втората част.
Домакините отново започнаха по-силно, но отново бяха наказани. В 48-та минута Василиаки Диаби направи резултата 2:0 в полза на Арсенал, след подаване на Ману Ебуе от дясно. Оттук нататък Вила хвърли всички сили в атака и заслужено стигна до равенството. Първо Гарет Бари реализира отсъдената от главния съдия дузпа в 64-та минута за 1:2, а в 90-та минута централният бранител на домакините Зат Найт се възползва от разбъркване в отбраната на Арсенал и с хубав удар от границата на наказателното поле остави безпомощен Алмуния и донесе точката за своя отбор.

МАНЧЕСТЪР СИТИ - ХЪЛ СИТИ 5:1
Манчестър Сити буквално разби на пух и прах Хъл Сити с 5:1 в среща от 19-ия кръг на английската Висша лига, която се игра на стадион "Ийстланд" в Манчестър. Домакините бяха изпаднали в тежка криза в предните срещи и не познаваха от доста време вкуса на победата, но това бе идеалният шанс за футболистите на Сити да покажат, че не смятат да се съорбазяват с никой. Преди срещата Марк Хюз заяви, че очаква много от публиката, която в този мач бе невероятна.
Сити бе абсолютен господар на терена през всичките 90 минути и заслужено стигна до убедителния успех, а той можеше да бъде още по-внушителен, ако не бяха пропуските на Робиньо, Райт-Филипс и Стивън Айрлънд.
Начало на голеадата даде еквадорският нападател Кайседо, който откри резултата в полза на Сити в 15-ата минута, след като за гола му помогна и Робиньо, който бе в основата на въпросната атака. Отличен в този мач бе и Айрлъд, който непрекъснато тормозеше защитата на Хъл. Отново Кайседо вкара гол и удвои резултата в 27-ата минута, а само минута по-късно Робиньо покачи на класическото 3:0. В 36-ата минута Робиньо вкара за 4:0 след пас на Райт-Филипс и с това сложи край на интригата в срещата.
Логичното се случи през второто полувреме и играчите на Сити логично малко спаднаха темпото, но въпреки това бяха нащрек и не позволиха на своя опонент да поеме инициативата. Гостите от Хъл успяха да отбележат почетно попадение, което бе дело на Фагън в 80-ата минута, но само две минути по-късно Стивън Айрлънд оформи крайното 5:1 и на практика сложи край на головете в тази среща.

ПОРТСМУТ - УЕСТ ХЕМ 1:4
Портсмут и неговия наставник Тони Адамс се сгромолясаха на собствения си "Фратън Парк" срещу Уест Хем и загубиха с 1:4. Това стана в среща от 19-ия кръг на английската Висша лига.
Домакините започнаха по-активно срещата и първи стигнаха до заслужено попадение, което бе дело на Нахир Белхадж в 8-ата минута на срещата. След това попадение всичко за "Помпи" се обърка и момчетата на Тони Адамс буквално бяха премазани от "чуковете".
Началото на обрата даде Джон Колисън в 20-ата минута с изравнителен гол. Настискът на Уест Хем продължи и резултатът не закъсня. Карлтън Коул изведе напред в резултата Уест Хем с което тимът на Джанфранко Дзола направи пълен обрат.
В 70-ата минута уелсецът Крей Белъми показа защо Дзола не го пуска да ходи в Тотнъм и вкара за 3:1. Отново Белъми оформи крайното 4:1 в 83-ата минута с което донесе победата на своя тим.

МИДЪЛЗБРО - ЕВЕРТЪН 0:1
Тимът на Дейвид Мойс Евертън успя да постигне минимална победа с 1:0 над Мидълзбро на "Ривърсайд" в среща от 19-ия кръг на английскята Висша лига. Домакините от Боро с играта си показаха, че се намират в сериозна криза, докато футболистите на Евертън показват невероятен подем в последните срещи и започват постепенно да си възвръщат позициите от миналия сезон.
Като цяло Евертън показа много добра продукция през цялата среща и заслужено спечели трите точки. В течението на мача си пролича, че от Мидълзбро имат сериозни затруднение при организирането на постепенни атаки, като в тима си личи, че няма подходящ човек в средата на терена.
Победното попадение за Евертън отбеляза австралийския полузащитник Тим Кейхил в 51-ата минута. Играчът вкара единственото попадение в мача и с него донесе победата на своя тим. До края на срещата двата тима не успяха да си отбележат повече попадения.

ТОТНЪМ - ФУЛЪМ 0:0
Отборите на Тотнъм и Фулъм не успяха да си вкарат гол в лондонското дерби от 19-ия кръг на английската Висша лига. На „Боксинг дей” Тотнъм трябваше да се върне на победния път, но не така мислеше вратарят на гостите Марк Шварцер, който спаси своя тим от загуба.
Още от самото начало „шпорите” бяха по-добрият тим на терена и още в 11-ата минута Дарън Бент се възползва от хубаво подаване на Зокора, но се забави и не успя да преодолее вратаря на Фулъм. В 15-ата минута можеха да стигнат до гол, но удар на Бентли от 25 метра бе спасен с вещина от Шварцер. До края на полувремето Тотнъм направи няколко добри атаки, но без резултат.
През втората част натискът на домакините се засили, но Шварцер отказа тима на „шпорите”. Удари на Бентли, Модрич и Ленън бяха спасени от стража на гостите, които почти не създадоха проблеми за вратаря на домакините Еурелио Гомеш.

СЪНДЪРЛАНД - БЛЕКБЪРН 0:0
Отборите на Съндърланд и Блекбърн не успяха да си вкарат гол в срещата между двата тима от 19-ия кръг на английската Висша лига. Домакините от Съндърланд все още нямат мениджър, след напускането на Рой Кийн, докато това бе втори мач за новия наставник на Блекбърн Сам Алърдайс.
Срещата изобилстваше от неточности и нарушения. Двата отбора не създадоха много голови положения и получилият се резултат е напълно закономерен.
Така Големия Сам няма загуба и допуснат гол в първите си два мача начело на Блекбърн.

УИГЪН - НЮКАСЪЛ 2:1
Отборът на Уигън постигна поредната си победа като домакин, след като успя да надиграе тима на Нюкасъл с 2:1 в мач от 19-ия кръг на английската Висша лига. По този начин момчетата на Стив Брус прекъснаха серията на „свраките” от 6 мача без загуба.
Още от самото начало Уигън започна по-активно срещата и в 29-та минута Тейлър изпълни страхотен пряк свободен удар от над 30 метра и не даде никакви шансове на вратаря Шей Гивън – 1:0. Малко по-късно Емил Хески можеше да удвои преднината на своя отбор, но изстрелът му бе блокиран от бранител на „свраките”.
През втората част Уигън продължи да натиска своя съперник и така се стигна до 73-та минута. Басонг фаулира Хески в наказателното поле и получи директен червен картон. Амр Заки бе точен от бялата точка и направи резултата 2:0 в полза на своя тим. Останалият с човек по-малко Нюкасъл все пак стигна до почетен гол чрез Дани Гътри в 88-та минута, но силите на момчетата на Джо Киниър не стигнаха за повече и така срещата завърши с победа за домакините.

Крайни резултати от 19-ия кръг на английската Висша лига:

Стоук Сити – Манчестър Юнайтед 0:1
83' [0-1] Тевес

Портсмут – Уест Хем 1:4
7' [1-0] Белхадж
20' [1-1] Колисън
64' [1-2] Коул
70' [1-3] Белами
83' [1-4] Белами

Челси – УБА 2:0
6' [1-0] Дрогба
45' [2-0] Лампард

Тотнъм – Фулъм 0:0

Ливърпул – Болтън 3:0
26' [1-0] Риера
53' [2-0] Кийн
58' [3-0] Кийн

Манчестър Сити – Хъл Сити 5:1
15' [1-0] Кайседо
27' [2-0] Кайседо
28' [3-0] Робиньо
36' [4-0] Робиньо
80' [4-1] Фейгън
82' [5-1] Айрланд

Мидълзбро – Евертън 0:1
51' [0-1] Keйхил

Съндърланд – Блекбърн 0:0

Уигън – Нюкасъл 2:1
30' [1-0] Teйлър
73' [2-0] Заки (дузпа)
88' [2-1] Гътри (дузпа)

Астън Вила – Арсенал 2:2
40' [0-1] Денилсон
49' [0-2] Диаби
65' [1-2] Бари
90' [2-2] Найт