2. - Англия
  3. Лийдс смълча Юнайтед пред 75 хиляди на "Олд Трафорд" - 1:0

Лийдс смълча Юнайтед пред 75 хиляди на "Олд Трафорд" - 1:0

Английският шампион Манчестър Юнайтед сензационно отпадна от турнира за Купата на Англия, след като загуби в 3-ия кръг на собствения си "Олд Трафорд" от лидера в Първа лига Лийдс с 0:1.

Гостите, които преди няколко години бяха сред водещите отбори на Острова, показаха изключително силна игра и напълно заслужено стигнаха до победата. Изненадата е уникална, тъй като отбор от третия ешелон на Англия, отстрани настоящия шампион.

Цял мач за "червените дяволи" направи звездното нападателно дуо Димитър Бербатов - Уейн Рууни. И двамата обаче разочароваха с изявите си.

Двубоят започна по-добре за домакините от Манчестър, като в първите няколко минути нищо не предвещаваше, че гостите ще успеят да спечелят този мач.

През първите минути на двубоя двата тима играха по-спокойно. Гостите обаче започнаха да гледат към вратата на Юнайтед, пазена от полския национал Томаш Кушчак.

В 19-ата минута сензацията стана факт. Кевин Килбейн намери по страхотен начин Джърмейн Бекфорд, който се измъкна от упеката на Уес Браун, навлезе в наказателното поле на Юнайтед, и с техничен удар матира стража на домакините Томас Кушчак, за да изведе Лийдс напред в резултата - 1:0.

Само три минути по-късно аржентинският халф на гостите Лусиано Бехио можеше да удвои преднината на лидера в Първа лига, но ударът му с глава не бе от най-добрите.

Първият по-опасен шанс пред домакините от Манчестър се откри в Уейн Рууни в 23-ата минута. Английският национал бе намерен по-прекрасен начин от Димитър Бербатов, напредна по-крилото и излизаше сам срещу датския страж на домакините Анкерген, стреля, но ударът му бе буквално изваден в последния момент от Джейсън Кроу.

В 26-ата минута гостите можеха да вкарат втори гол в мача, но ударът на глава на Брадли Джонсън след центриране на Джейсън Кроул бе неточен.

До края на полувремето Юнайтед не показа с нищо, че е шампион на Англия и момчетата на сър Алекс изиграха едно много слабо полувреме.

В 29-ата минута бе последното по-опасно положение за Юнайтед през първото полувреме, което бе пропиляно от Уейн Рууни, който изпробва далечен удар.

През втората част домакините започнаха по-активно и търсеха всячески гола. В 46-ата минута Уейн Рууни напредна, центрира опасно, но Кроу изпревари връхлитащия Бербатов.

Минута по-късно част от футболистите на двата отбора едва не се сбиха, след като Уес Браун направи поредното грубои нарушение - този път срещу Майкъл Дойл. В крайна сметка всичко се размина без картони, като вместо това съдията даде спорна топка.

В 49-ата минута Бербатов намери по-чудеесен начин младия Дани Уелбек, който стреля, но ударът му бе спасен.

Това бе може би най-чистото положение за Юнайтед от началото на второто полувреме. Шансът пред "червените дяволи" се откри и в 64-ата минута, когато Фабио пробва елегантно да прехвърли стража на гостите, но топката мина на сантиметри над вратата, пазена от Кушчак.

Домакините така и не можеха да вкарат гол и съвсем логично бяха доста изнервени. От това се опитаха да се възползват максимално гостите.

В 70-ата минута се откри ново положение пред Юнайтед. Валенсия подаде към Оуен, който бе обезпокояван, но ветеранът не успя да уцели топката, както трябва. Впоследствие тя попадна в краката на Бербатов, но и той не успя да насочи точно коженото кълбо към вратата на гостите, а секунди по-късно Уейн Рууни изрита топката високо над вратата на Лийдс.

Четири минути по-късно Бербатов подаде отлично към Валенсия, който намери Уейн Рууни и последният не успя да вкара от чиста позиция.

Гостите показаха обаче, че ще търсят нов втори гол и започнаха да атакуват вратата на Юнайтед. В 79-ата минута Джони Еванс фаулира Джърмейн Бекфорд и съдията отсъди фаул в полза на Лийдс, който бе на около 25 метра от вратата на Кушчак.

С изпълнението се нагърби резервата Снограс, който нацели горната греда. До края на мача Юнайтед се опитваше всячески да вкара гол, но късметът не бе с "червените дяволи".

В 92-ата минута Уейн Рууни изпробва удар, топката попадна в Рафаел, който обаче не успя да я насочи към вратата на "хлапетата" и в крайна сметка защитата на гостите се справи с тази ситуация. В следващите 1-2 минути гостите успяха да опазят вратата си суха и в крайна сметка сътвориха голямата сензация. Лийдс успя да победи актуалния шампион, насред собствения му "Олд Трафорд", с 1:0.

Манчестър Юнайтед - Лийдс 0:1
[0:1] Джърмейн Бекфорд 19'

Манчестър Юнайтед: Кушчак, Невил, Евънс, Браун, Фабио, Уелбек (57 - Валенсия), Гибсън, Андерсон (69 - Оуен), Обертан (57 - Гигс), Бербатов, Рууни;

Лийдс: Анкерген, Кроу, Нобъл, Киснрбо, Хюз, Хоусън, Килкени, Доил, Джонсън, Бекфорд, Бехио;

Стадион: "Олд Трафорд", Манчестър;

Зрители: 74 526;

Рефер: Крис Фой;

ЖК: Браун, Гибсън (МЮ), Нейлър, Бекфорд (Л);