2. - Англия
  3. Тотнъм спъна Астън Вила като гост, Стенли с цял мач за „бирмингамци”

Тотнъм спъна Астън Вила като гост, Стенли с цял мач за „бирмингамци”

Отборът на Тотнъм успя да победи с 2:1 като гост тима на българския национал Стилиян Петров Астън Вила. Заради загубата „бирмингамци” пропуснаха да дръпнат с три точки на прекия конкурент за 4-то място в класирането Арсенал. От своя страна, с тази победа „шпорите” си отвориха пътя за класиране на 7-а позиция, която е последната даваща право на участие в европейските клубни турнири догодина. Двубоят се игра на „Вила Парк” и бе от програмата на 29-ия кръг на английската Висша лига.

Срещата започна много активно, като двата отбора се опитваха да развиват атаките си основно по двата фланга. Именно след пробив по дясното крило падна и първият гол в срещата. В 5-та минута, Ленън от тима на „шпорите” напредна от дясно, центрира към наказателното поле, където Фридел се намеси неубедително, избивайки топката на главата на Джинас, който откри резултата в полза на своя тим – 1:0. „Бирмингамци” реагираха светкавично и започнаха да владеят топката в по-големи периоди от двубоя. В 9-та минута Стилиян Петров отправи опасен удар от 20-ина метра, но кълбото премина над вратата на Аурелио Гомеш. В следващата атака Ашли Йънг от домакините проби отляво, центрира към Емил Хески, но ударът с глава на нападателя премина покрай вратата. В 35-та минута Хари Реднап вкара Ведран Чорлука на мястото на Дидие Зокора, тъй като африканецът вече бе получил жълт картон, а набезите на Ашли Йънг през неговата зона го затрудняваха максимално. В 44-та минута Модрич навлезе в наказателното поле на домакините, стреля опасно, но Фридел се намеси авторитетно и предотврати сигурен втори гол в своята мрежа. В даденото от съдията продължение Гарет Бари центрира към Хески, но ударът с глава на нападателя срещна напречната греда на вратата на „шпорите”.

Втората част започна със силен домакински натиск, но той се изразяваше в териториално преимущество, а не в чисти голови положения. Така в 50-та минута след контраатака на „шпорите” Джинас стреля от дъгата на наказателното поле, Фридел спаси, но топката попадна в Кийн, който подаде на голлинията на Бент и той покачи на 2:0. След гола гостите се прибраха в собствената си половина, като се опитваха да затруднят тима на Мартин О’Нийл на контраатаки основно чрез бързоногото си крило Ленън. Така дойде 85-та минута, когато Милнър от Вила центрира отдясно към влезлия като резерва Карю, който намали резултата на 1:2. Голът може да тежи на съвестта на стража на гостите Гомеш, който се засуети при центрирането и това коства на отбора му този гол. До края на срещата натискът на домакините бе по-скоро хаотичен, като те се опитваха да преодолеят отбраната на „шпорите” с многобройни центрирания, но не успяха и мачът завърши при този резултат.

След тази победа съставът на Тотнъм се изкачи на 11-а позиция с актив от 35 точки, само на 4 от 7-о място, което е последното даващо право на участие в евротурнирите през следващия сезон. Загубата на остави Вила на 5-о място във временното класиране с 52 точки, колко имат и Арсенал, но „топчиите” са с по-добра голова разлика.

Астън Вила
: Фридел, Рио-Кокър, Куеляр, Найт (Карю- 60’), Л.Йънг, Милнър, Петров, Бари, А.Йънг, Агболахор (Делфунесо- 79’), Хески (Гарднър- 82’)

Тотнъм: Гомеш, Зокора (Чорлука- 35’), Кинг, Уудгейт, Асу-Екото, Ленън, Джинас, Паласиос, Модрич (О’Хара- 82’), Бент, Кийн

Жълти картони: Рио-Кокър (Астън Вила); Зокора, Модрич, Кийн (Тотнъм)

Стадион: „Вила Парк”

Рефер: Стив Бенет

Юнайтед громи за Купата на Лигата (ВИДЕО)

"Червените дяволи" вкараха 7

Нюкасъл влетя в топ 3 след обрат (ВИДЕО)

"Вълците" остават в зоната на изпадащитеН

Челси стигна до инфарктен успех над Борнемут след късен гол на резервата Нкунку (ВИДЕО)