300 български треньори ще участват в Националния треньорски семинар, който започва утре в Самоков. Целта на семинара е въвеждането на национална програма за развитието на баскетбола у нас. Специалистите ще получат учебни помагала от водещи школи, чрез които да уеднаквят критериите си за подготовка на млади състезатели с тези на колегите си от Сърбия и Испания.
Изпълнителният директор на БФБаскетбол Георги Глушков обяви приоритетите на централата на специална пресконфернеция. "Искаме да възродим българската трненьорска общност като съсловие със самочувствие, което ще възстанови нашата баскетболна школа", каза Глушков. Селекционерът на женския национален тим Хосе Мария Бусета подкрепи идеята. Испанецът е един от лекторите на семинара, който е организиран с подкрепата на ФИБА Европа. Освен Бусета, Треньорската комисия към БФБаскетбол покани за гост-лектори словенеца Деян Михавац и Александър Яковлевич, които също са лектори на ФИБА.
"Треньорът в цял свят е самотник, който е във фокуса на много противоречия. Чудесно е, че федерацията подкрепя развитието на треньорите. Когато създадем нови треньори и подобрим работата на сегашните - това е гаранцията, че ще имаме добри играчи в бъдеще", каза Бусета.
Председателят на Треньорската комисия Росен Барчовски пък заяви амбициите на федерацията да се работи с младите да се търси переспектива, като се вземе най-доброто от водещите школи. "За тази цел е необходима методическа помощ от страна на федерацията, контрол и стимули", каза бившият национален селекционер на мъжкия ни тим и подробно разказа как ще действат различните механизми в новата система за поготовка.
"Утрешният семинар в Самоков е малка част от групата от мерки, които са заложени в програмата за развитие на баскетбола у нас. Такъв проект бе наложителен за изпълнение, тъй като години наред сме далеч от успехите, които бихме искали да постигнем и не се представяме на необходимото ниво, както преди десетилетия. Баскетболната общественост като цяло няма търпение за подобряване на икономическата среда в страната, за да може баскетбола да тръгне отново нагоре. В общи линии съдаржанието на новата програма се базира на сериозен контрол и натягане в дисциплината на треньорите в България, тъй като за момента имаме сериозни проблеми, като липса на професионализъм на фона на развити в баскетболно отнощение страни като Испания, Гърция и Сърбия. Трябва да направим, така че нашите треньори да работят със сърце, а който няма желание да се насочи към вид професия с чиновническа насоченост. Амбицирани сме този проект да успее и нищо не може да ни спре оттук нататък. За треньорите, които не спазват изискванията и не работят добре се предвиждат отрицателни препоръки до клубовете, както и понижаване на лиценза, временно спиране или окончателно отстраняване от дейност. Също така сме подготвили и възможностиите за поощряване на най-добрите, което да включва обезпечено изпращане на стажове и семинари в чужбина. Ще има и финансови стимули за специалисти, които са допринесли за играждането на играчи за националния отбор."
От лятото на 2010 всички български треньори ще преминат задължителен изпит за защита на притежавания лиценз. "Тази практика е възприета в Италия и включва възможност при желание на даден треньор да подобри своята степен да се яви на изпит", разясни Барчовски. Въпросните тестове ще бъдат правени на регионелен принцип, като на шест места в страната ще могат да се явят около 50 треньори, като за изработването на изпитните материали ще бъдат ползвани специалисти от НСА, а те ще бъдат изработвани на база на единната програма за развитие.
Малка група от треньори, няма да бъдат задължавани да се явяват на тези изпити, защото ще са треньори по заслуги - това са специалистите на възраст. "Готови сме да се сблъскаме и с конфилкт на интереси по този въпрос. Всяко начало е трудно и сме уверени, че постепенно ще се свикне с този процес", единодушни бяха изпълнителният директор на БФБаскетбол Георги Глушков и Росен Барчовски.