3. България се класира на ¼-финал на Универсиада 2009 в Белград

България се класира на ¼-финал на Универсиада 2009 в Белград

Нашите бият с 86:74 Португалия, класират се сред първите осем и вече чакат съперника си измежду САЩ и Сърбия

Българските баскетболисти се класираха на четвъртфинал на Универсиадата в Белград. Днес нашите постигнаха трета поредна победа, след като се наложиха с 86:74 над Португалия в мач от втората фаза на турнира, като в групата са още отборите на Турция и Украйна.Малко след нашия мач турците се наложиха с 63:61 над Украйна, а това ни осигури място сред първите осем на Универсиадата. Там ще чакаме съперника си измежду САЩ и Сърбия.

Срещата не тръгна добре за нас, като след първоначалния натиск, довел до лидерство с 8 т. над иберийците, последва отпускане и португалците ни поведоха с 10 т. разлика. Необяснимо студентите ни се бяха гипсирали и нямаха противодействие срещу агресивната игра на съперника си. В края на втората четвъртина обаче българите наложиха тотално превъзходство и си върнаха водачеството, като полувремето завърши при резултат 42:38 за нашите. Много силно през вторите 10 минути игра Златин Георгиев, отбелязал няколко изключително важни коша.

До край на мача избранниците на Тити Папазов не позволиха обрат и в крайна сметка се наложиха с 12 т. разлика. Най-резултатен от българите бе Христо Николов с 16 т., а някои от тях бяха истински шедьоври. Павел Маринов и Златин Георгиев завършиха по с 14, Чавдар Костов е с 13, Иван Лилов има 11, а Асен Великов с 10.

Утре ни предстои много по-труден мач с турците, които са сочени за фаворити в нашата група. Двубоят е в 21.00 ч. българско време отново в зала „Милениум” в Вършац. От групата ни продължават два отбора, които се класират за ¼-финал.