3. Балкан сложи край на серията на Рилски спортист (ВИДЕО)

Балкан сложи край на серията на Рилски спортист (ВИДЕО)

С драматична победа

Балкан победи лидера в класирането Рилски спортист (Самоков) със 74:73 (15:19, 14:11, 22:24, 23:19) в отложен мач от 15-ия кръг на Националната баскетболна лига.

Възпитаниците на Небойша Видич нанесоха първа загуба за сезона на тима от Самоков и спряха серията му от 16 поредни успеха. Още по-интересно е, че последната загуба на самоковци в редовния сезон беше преди повече от година и то отново от Балкан.

На 23 януари 2021 година в Самоков Балкан победи Рилски със 71:76 като оттогава съперникът не познаваше загуба в редовния сезон на НБЛ.

Двубоят беше изключително драматичен и се реши в последната четвърт. Балкан направи силна серия и поведе с 63:60.

Три минути преди края наставникът на Рилски спортист Людмил Хаджисотиров беше изгонен след техническо нарушение и дисквалификация. Балкан затегна защитата до края, а 1:47 преди края гостите намалиха пасива си при 68:67 и Видич взе таймаут. След него Амад Рори матира Рилски с тройка за 71:67, а минута преди края Хес върна тройката за 71:70. Дерик Маркс беше фаулиран и вкара за 73:70 40 секунди преди края. При оставащи четири секунди Димитър Димитров реализира един наказателен удар, а Деян Карамфилов отбеляза тройка за гостите със сирената.

За Балкан това е трети пореден успех и общо 12-ти през сезона, като „зелените“ имат и 4 поражения. Рилски спортист остава на върха с актив 16-1.

Ботевградчани спечелиха двубоя, въпреки че загубиха битката под кошовете - 23 борби за Балкан срещу 42 в актива на Рилски спортист. Ботевградчани обаче направиха само 6 грешки срещу 19 за отбора, воден от Людмил Хаджисотиров и вкараха 23 точки от тези грешки, докато самоковци реализираха само 5.

Дерик Маркс беше най-резултатен за Балкан с 24 точки, а 15 вкара Амад Рори. По 10 добавиха Димитър Димитров и Денислав Вутев.

За Рилски спортист най-резултатен отново бе Трей Портър с 15 точки и 10 борби. 14 добави Брендън Браун, а 11 - Павлин Иванов. Точка раздели друг национал – Алекс Симеонов от дабъл-дабъл - 9 точки и 12 борби.