3. Баскетболният Берое не допусна изненада

Баскетболният Берое не допусна изненада

Солидна доза драматични моменти, множество обрати и не малко спорни съдийски отсъждания съпроводиха мача от 7-ия кръг на мъжката ″А″ група между Берое и Дунав 2007 (Русе), спечелен от заралии със 70:62 точки.

Солидна доза драматични моменти, множество обрати и не малко спорни съдийски отсъждания съпроводиха мача от 7-ия кръг на мъжката ″А″ група между Берое и Дунав 2007 (Русе), спечелен от заралии със 70:62 точки. Очакванията за пореден лесен домакински успех на 200-те зрители по трибуните на общинската спортна зала в Стара Загора останаха само добри пожелания, след като гостите от крайдунавския град показаха много дисциплинирана игра и през по-голямата част от двубоя бяха напълно равностойни на своите далеч по-опитни съперници.

Началото беше за ″зелено-белите″ - 6:2 в тяхна полза и надежди у феновете за изразителен успех. Последва обаче бърз и студен русенски душ и след серия от 15:2 момчетата на именника Николай Господинов дръпнаха със 17:8 след 6 минути. До края на първата част домакините съумяха да стопят пасива си на половина и сирената дойде при 16:21.

Втората четвърт започна равностойно, но полека-лека възпитаниците на Алекси Алексиев наложиха волята си и въпреки че трябваше да наваксват изоставане от 5 точки при 29:34, до края на полувремето вкараха 8 безответни в коша на противника и се оттеглиха при резултат 37:34 на заслужена почивка.

И третата част стартира неочаквано и набързо дунавци пак се оказаха в ролята на лидери – 40:39 в тяхна полза. Сериозно мобилизиране в домакинските редици обаче доведе до хубава от 14:3, която като че ли пречупи ентусиазма на младия отбор на гостите преди последните 10 минути.

Без особено напрежение беройци поддържаха разликата от 10-ина точки до 38-ата минута, когато настъпи и кулминацията на двубоя. Първо Тодор Тенев от Берое и Ивайло Касабов от Дунав 2007 трябваше да напуснат полето заради 5 лични нарушения. След това при резултат 65:56 на капитана на старозагорци Тодор Цветанов бяха отсъдени 2 поредни пресилени фаула, той естествено се изнерви и извърши техническо нарушение, което направи разликата само 5 точки, 45 секунди преди края на сблъсъка. С най-важната си намеса в двубоя обаче Любомир Спасов на практика реши мача в полза на Берое, след като открадна топката от Светослав Петков и принуди опонента си да го фаулира. Гардът вкара и двата наказателни удара, а до края реализира и още 3 точки, за да оформи крайното 70-62 за своя тим.

Освен най-ценните последни 5, Спасов наниза още 10 и с общо 15 точки и 13 борби оформи ″дабъл-дабъл″ и коефицент от 22. С ″дабъл-дабъл″ завърши и центърът Тодор Тенев – 16 точки и 11 овладени топки. Любопитно е, че ″зелено-белите″ бяха точни едва веднъж от 18-те си опита за 3 точки – сполучи Иван Николов, който вкара общо 16.

Владимир Николов и Ивайло Касабов от Дунав 2007 хванаха по 10 борби, към които добавиха и съответно 13 и 14 точки. Най-резултатен в мача беше съотборникът им Калоян Костов с 21.

Победата прати Берое на 3-тото място във временното класиране с актив от 5 победи и 2 поражения. Дунав 2007 са позиция по-назад с баланс 4-3.