3. Баскетболният Левски постигна златен требъл за 100-годишнината (ВИДЕО)

Баскетболният Левски постигна златен требъл за 100-годишнината (ВИДЕО)

„Сините” свалиха Лукойл Академик от трона след 11 години доминация

Баскетболният Левски постигна златен требъл  за 100-годишнината (ВИДЕО)

Левски победи Лукойл Академик с 81 на 69 и стана шампион на България по баскетбол. Така, „сините” свалиха „студентите” от трона им, на който стояха 11 поредни години. Двата отбора решиха кой ще бъде първенец в мач номер 5, който се проведе в зала „Арена Самоков”.

По този начин Левски постигна златен требъл в юбилейния 100-годишен сезон, спечелвайки още Купата на България и Балканската лига.

Левски поведе през първата част и не изпусна водачеството си до последната сирена. Момчетата на старши треньора Сашо Везенков допускаха лесни грешки в защита и в атака, направиха и много пропуски както от фаул линията, така и от тази за трите точки, което се отрази на цялостното им представяне. Те играха пренавито и  нервно, докато играчите на Левски през цялото време демонстрираха шампионско спокойствие.

Най-резултатен за новите шампиони бе Лайнъл Чалмърс с 20 точки. Брендън Хийт добави 18. За Академик най-резултатен бе Лалич с 17.

Съдиите на срещата са от Италия - Роберто Киари, Саверио Ландзарини и Лоренцо Балдини.

В началните минути на срещата двата отбора започнаха без излишни рискове. Баскетболистите на Академик поведоха с 5:0, но допуснаха бързо изравняване. След това последва нов аванс за „студентите” при резултат 11:5 след добри атака, в чиято основа беше Лалич.

В този момент обаче двете големи звезди на Левски Лайнъл Чалмърс и Брендън Хийт избухнаха и напълно отчаяха възпитаниците на Сашо Везенков. Чалмърс реализира 7 от 12-е безответни точки и така се стигна до 17:11. До края на частта, а и на полувремето, „сините” не допуснаха да са изоставащи.

Отборът на Лукойл Академик обра горчивите плодове на елементарните си грешки както в нападение, така и в защита. Все още действащите шампиони трудно противодействаха на зоновата защита на Левски, а пропуските от фаул линията още повече помрачи настроението им и това внесе още повече нервност в действията им.

Момчетата на Тити Папазов не изпуснаха инициативата и през втората четвърт, като в един момент разликата набъбна на солидните 16 точки.

„Студентите” се опитаха да се върнат в мача с няколко опита от тройката, но припряността им попречи да имат по-висок процент – те бяха само на три пъти точни от цели 10 опита. Безсилието на Академик бе най-ярко изразено точно в края на частта, когато Божо Аврамов вкара само 1 наказателен удар от три опита.

Докато Левски много добре се възползва от всички грешки на противника. Баскетболистите на Папазов вкараха 9 точки от бързи атака, демонстрира точност и в останалите ситуации в постепенните нападания и логично частта завърши при резултат 49:30.

През първото полувреме нещото, което най-много липсваше в действията на Академик, беше агресията – острите индивидуални пробиви. В началото на третата четвърт Аврамов показа, че това може да донесе успех на „студентите”. Добре подредената защита на „сините” обаче не позволяваше често такива изяви.

Тимът на Везенков на моменти бе принуждаван да стреля от разстояние от линията за три точки, което доведе и до смущаващи „въздушни топки” далеч от целта.

Лукойл Академик смали пасива на 65:74 през последната част, но Чалмърс отново бе неудържим и вкара за 76:65. В последните две минути двубоят се доиграваше, "Левски" поведе с 81:65, а играчите на Лукойл Академик загубиха вяра. Крайният резултат бе 81:69 за "Левски".

Силен мач за Пол Джордж в неофициалния му дебют за Филаделфия

Пол Джордж вкара осем от 15 изстрела и записа 23 точки в неофициалния си дебют за отбора на Филаделфия

Везенков: Искам да помагам на отбора си по различни начини (ВИДЕО)

Най-добрият български баскетболист Александър Везенков изигра силен мач за победата на своя Олимпиакос в Евролигата

ОБЗОР: Везенков поведе Олимпиакос към първа победа в Евролигата (ВИДЕО)

Българският баскетболен национал блесна с „дабъл-дабъл“

Балкан с фалстарт за ФИБА Европа (ВИДЕО)

Баскетболният ни вицешампион загуби от испанския Билбао Баскет в първия кръг

Рилски спортист започна със загуба във ФИБА Европа (ВИДЕО)

Българският баскетболен шампион отстъпи пред унгарския Алба Фехервар с 88:100

Монтана с първа победа в Адриатическа лига

Българският вицешампион се справи с хърватския Задар Плюс

Везенков получи признание в НБА

Българинът беше посочен като най-силният чуждестранен баскетболист, който не е в НБА

Треньорът на Академик Бултекс: Спечелихме с късмет

Треньорът на Академик Бултекс 99 Йордан Янков беше доволен от победата на своя отбор

Тити Папазов: Изоставаме от всички отбори

Треньорът на Левски - Константин Папазов, коментира загубата на своя отбор с 83:84 от Академик Бултекс 99