3. Баскетнационалите на Тити Папазов с втора победа на Универсиада 2009

Баскетнационалите на Тити Папазов с втора победа на Универсиада 2009

Българският отбор по баскетбол записа втори пореден успех на Универсиадата в Сърбия, като се наложи над Япония със 108:96. Всички момчета на Константин Папазов се представиха добре в срещата, въпреки че позволиха на азиатците да натиснат през второто полувреме. Натрупаният аванс от 15 точки в първите две четвъртини се оказа безценен в хода на мача, и бе решителен, когато в заключителната част японците се разиграха.

Втора поредна победа записа българският национален отбор по баскетбол на Универсиадата в Белград. Избраниците на Тити Папазов прекършиха Япония със 108:96 (50:35), но крайният резултат не показва точното съотношение на терена. Нашите контролираха изцяло мача и бяха безусловно по-добрият отбор, като на моменти водеха с 22 т. В края на мача българите дори си позволиха аристоратично да намалят темпото и да запазят сили за следващите си мачове от турнира.

Японците започнаха вихрено срещата и поведоха, но българите бързо установиха превъзходство и не изпуснаха лидерството до края. Седмина от нашите вкараха по над 10 т., като с най-много се отличи Иван Лилов – 16, а с две по-малко остана Христо Николов. Общо 17 тройки записаха българите от 29 опита.

В сравнение с вчера, старши треньорът Константин Папазов извъртя много повече баскетболисти в днешния мач, никой от играчите не остана на терена повече от 30 минути.Сред българската агитка бе и посланикът на България в Сърбия Георги Димитров, който поздрави играчи и треньори след мача и покани всички да гласуват утре в амбасадата ни.

С победата си днес България си осигури участието в следващата фаза от турнира. Там те ще бъдат в новосформирана група от 4 отбора. Напред сега продължаваме ние и украинците, а хубото е, че победата ни над тях от вчера се зачита. Останалите ни съперницие се очертават да бъдат Португалия и Турция.

Това означава, че при нова победа над един от тези два тима, със сигурност ще влезем сред най-добрите 8. Прогнозите са, че при победа над Португалия в понеделник във Връшац, сблъсъкът на следващия ден с турците ще посочи кой ще бъде съперникът ни в директните елеминации.

По всяка вероятност на ¼-финала евентуалният ни опонент ще е Сърбия или САЩ.

„Добре , че продължаваме без грешка. Тази победа не бе лека, а японците се оказаха много напористи и борбени. Смятам, че от мач на мач играем все по-силно. Дано да запазим този стил до края на турнира. Играем мач за мач, сега ни предстоят две важни срещи в понеделник и вторник и е добре , че влизаме в следващата фаза с една победа над Украйна. Мисля, че този отбор заслужаваше повече внимание. В сравнение с останалите тимове тук ние сме като бедните роднини – и като екипировка, и като щаб, и като внимание”, заяви след мача Христо Николов.

„Най-важното е, че се продължаваме напред. Мачът не бе лек, но не знам как е изглеждал отстрани. Нямахме достатъчно време да се сработим преди Универсиадата, защото се събрахме само пет дни преди игрите. Трудното тепърва престои - от понеделник започват мачовете на истината. За нас важно е , че влизаме със 100-процентов актив в следващата фаза”, допълни Николай Върбанов.