3. Белгия тресна Франция в първия плейоф за Евробаскет 2009

Белгия тресна Франция в първия плейоф за Евробаскет 2009

Националният тим на Белгия победи Франция със 70:66 в първия мач между двата тима за последната виза за Евробаскет 2009. Пред фанатизираната си публика в Антверпен и водени от крилото на Реал (Мадрид) Алекс Ервей белгийците успяха да вземат минимален аванс преди срещата-реванш в неделя във френския град По.

Най-резултатен за победителите беше Алекс Ервей с 14 точки, Роел Моорс добави 13, а Димитри Лауерс се отличи с 12 за успеха на Белгия.

Плеймейкърът на Сан Антонио Спърс Тони Паркър наниза 26 точки, а мощното крило на Голдън Стейт Уориърс Рони Тюриаф добави 14 при поражението на Франция.

Играчите на Еди Кастелс губеха с повече от 10 точки във втората четвърт, но до края на полувремето успяха да обърнат развоя на събитята в своя полза и на почивката вече водеха с 39:37.

Втората половина на двубоя протече изключително равностойно, като 52 секунди преди края на третата четвърт французите отново стигнаха до обрат след кош на Борис Диау за 56:53. В средата на последната част белгийците отново дръпнаха в резултата за 64:58, но последва серия от 6-0 за Франция, завършила с кош на Тони Паркър, 1:51 минути преди финалната сирена. Две тройки в края на Димитри Лауерс обаче отказаха тима на Венсан Коле за крайното 70:66 в полза на Белгия.