3. Епичното завръщане на Клей Томпсън вдъхнови Голдън Стейт да се качи отново на върха в НБА

Гардът се завърна в игра след 2.5 години

Отборът на Голдън Стейт Уориърс прекъсна серията си от две поредни загуби, които допусна от Далас и Ню Орлиънс далеч от дома миналата седмица. "Войните" на Стив Кър се завърнаха в своята зала "Чейз Сентър", където надвиха състава на Кливланд Кавалиърс с крайното 96:82 (24:21, 27:25, 28:14, 17:22) в първия мач на Клей Томпсън от две години и половина насам.

В последните 941 дни звездата на Уориърс лекуваше две поредни тежки травми - скъсани връзки в лявото коляно и скъсано ахилесово сухожилие в десния крак, но с представянето си в днешния двубой 31-годишният стрелец показа, че кошмарните дни са останали далеч в миналото. Както се и очакваше, Клей започна мача като титуляр и получи 20 минути игрово време, които му бяха напълно достатъчни, за да завърши като втория най-резултатен играч в състава на Стив Кър със своите 17 точки, 3 борби, 1 асистенция и 1 чадър при стрелба 7/18 от игра, включително 3/8 от тройката.

Имайки предвид пропуснатите цели два сезона и половина, Томпсън демонстрира отлична форма още в дебютния си мач през настоящата кампания. Гардът вдигна публиката в залата на крака, след като вкара първите две точки в двубоя, а в края на втората четвърт отново провокира изблици на безкрайна радост от привържениците чрез страхотна забивка през ръката на съперниковия играч Ламар Стивънс. Третата част пък бе най-силната за един от най-великите стрелци в историята на НБА, като в нея той отбеляза 7 от общо 17-те си точки, за да помогне на Уориърс да си осигурят 20-точкова преднина в резултата.
Мачът за Клей Томпсън се превърна и в исторически такъв, тъй като той успя да стане вторият най-бърз баскетболист, достигнал до границата от 1,800 тройки в кариерата си в НБА. Петкратният участник в "Мача на звездите" се нуждаеше от само 615 двубоя за тази цел, като единственият по-бърз от него в този случай е неговият съотборник Стеф Къри, който вкарва 1,800 тройки в рамките на 545 официални срещи. Освен това Томпсън вече има и над 12,000 точки в кариерата си.

Лидерът на "войните" Стеф Къри започна мача по отличен начин с 14 точки при 4/4 стрелба от тройката, за да изведе своя отбор към ранен деветточков актив в първата четвърт при 24:15. Кавалиърс намериха начин да стопят изоставането си на само един пункт в началото на вторите 12 минути, но оттам нататък баскетболистите на Стив Кър овладяха инициативата и се прибраха в съблекалнята при 51:46 на полувремето.

Решаваща за крайния изход бе серия от 19:3 в полза на Голдън Стейт в средата на третата четвърт, чрез която тимът от Сан Франциско посегна към победата при резултат 79:55. Водени от новото си попълнение Ражон Рондо "кавалерите" смъкнаха разликата до 10 точки в последната част, но Томпсън, Къри и компания не допуснаха повече колебания и отново си върнаха първото място в НБА.
Стеф Къри поведе Уориърс с 28 точки, 5 борби и 5 асистенции. Клей Томпсън отбеляза 17 точки за 20 минути, Джордан Пуул се включи от резевната скамейка с 14 точки, Андрю Уигинс приключи с 14 точки, а Кевон Лууни остана с 6 точки, 18 борби и 4 чадъра.

Ламар Стивънс изненадващо се превърна в топреализатор за Кливланд със своите 17 точки. Ражон Рондо помогна с 15 и 5 асистенции от пейката, Джарет Алън допълни с 12 точки и 7 борби, а Еван Мобли вкара 11 точки. Защитата на Голдън Стейт свърши добра работа при опазването на Дариъс Гарланд, който наниза само 9 точки при 3/12 стрелба за Кавс.

"Войните" отново са №1 както в класирането на Западната конференция, така и цялостно в НБА с актив от 30 победи и 9 загуби, като втори със същия баланс остава тимът на Финикс Сънс. Кливланд е на шеста позиция на Изток с 22 успеха и 18 поражения.