3. Евроинс Черно море свали Лукойл на земята, след 90:88 във Варна

Евроинс Черно море свали Лукойл на земята, след 90:88 във Варна

Баскетболистите на Черно море се върнаха във финалната серия срещу настоящия шампион на България Лукойл Академик, след драматична домакинска победа в третия двубой от финалната серия. Благодарение на сърцата игра и 55 точки на полувремето позволиха на „моряците” да постигнат изключително важна победа, с която доведоха плейофите до 2:1. Зала „Христо Борисов” в морската столица ще се тресе под виковете на местната публика и утре по време на четвъртия мач от финалите на Националната баскетболна лига.

Играта през първата четвъртина се движеше точка за точка, като експлозивния старт на домакините доведе единствено до максимална преднина от 11:6, за която основно се погрижиха   Симеон Ценов и Кори Макинтош. Тодор Стойков и Уили Дийн от своя страна се погрижиха за това моряците да не се измъкват прекалено много напред, но въпреки това първата четвъртина приключи при 28:23 за домакините.

През втората част борбата бе още по-оспорвана, като в последните минута и 20 секунди Черно море позволи на Лукойл да съкрати разликата от 10 точки при 52:42 да спадне до 55:49, след тройка на Уили Дийн две секунди преди сирената. Две поредни тройки на Лимайър Голдуайър в третата четвърт и мощен щурм на шампиона успя да доведе до първи обрат за гостуващия тим при 69:65. Два точно изпълнени от Уили Дийн фаула доведоха резултата до 71:65 за „стутдентите”. Минута и половина преди края Ценов с помощта на Атила Дос Сантош успя да изравни резултата до 71:71 след тройка със сирената. Още една тройка на Ценов в началото на последната част върна преднината на Черно море.

Георги Младенов се опита да сложи край на серията на варненци с прекъсване, но „съживилия” се Сашо Янев не позволи това да се случи и свали гостите на земята. Ристе Стефанов и Уили Дийн намалиха разликата до 82:84 с тройки на надеждата, а ветеранът Тодор Стойков намали преднината на Черно море до две точки 14 секунди преди сирената. Уили Дийн се погрижи зрителите в препълнената зала „Христо Борисов” да претръпнат с тройка 5 секунди преди края. В този момент резултатът стоеше при 89:00 за домакините. Юли Радионов спечели правото на две свободни стрелби, с които окончателно да реши мача. Той пропусна първия си опит, но втората стрелба бе годна и по-важно достатъчна за крайната победа с 90:88. В последните пет секунди „студентите” не успяха да постигнат нищо, след като Уили Дийн допусна търноувър, след като негов лош пас попадна в Радионов.

Четвъртият мач от финалната серия е утре от 17:30 ч.