3. Илия Станков потопи Лукойл Академик в Плевен, шампионите с втора загуба

Илия Станков потопи Лукойл Академик в Плевен, шампионите с втора загуба

Шампионът на България Лукойл Академик бе сразен с 86:92 при гостуването си на Спартак (Плевен) в мач от на баскетболното първенство. Това бе втора загуба за сезона на "студентите", предаде кореспондентът на Novsport.com

Противно на крайния резултат, шампионите запчнаха силно и в 4-ата минута имаха аванс от 17:5. Точно тогава Дарин Великов поиска прекъсване, за да сложи точка на негатвния резултат, но в 6-ата минута Лукойл поведе с 24:9. До края на първата Спартак стопи на 24:32 благодарение на Илия Станков. Спартак игра корено различно през втората част и позволи на съперника да отбележи до 14 -ата минута само 3 точки, а в същото време след ахция на Хрисимир Димитров изравни за първи път - 35:35.

Треньорът на Академик Любомир Минчев описка прекъсване, но 42 секунди след това Спартак поведе с 36:35.  Радостта им бе кратка обаче, тъй като само за 30 секунди  Голдуайър върна лидерството на шампионите, записвайки 9 точки, и резултатът стана 36:45.  До края на полувремето Лукойл подържаше преднина от 8-10 точки, но в самия край след тройки на Престън и Маринов Спартак стопи пасива си до 48:50.

Третата част премина почти изцяло с опити от тройката на двата тима, като резултатът бе точка за точка, а гостите водеха с 71:69 след 30 минути игра.  В последната част започна негативното за Академик. В 31-ата минута Тенчо Банев извърши 4-и фаул,оспори го и бе изгонен от игра с технически фаул. Спартак поведе със 75:71, а при 77:74 Тони Ейкинс напусна игрището поради същите обстоятелсва като Тенчо Банев.

В35-ата последва тройка на Станков, а Престън отбеляза за рекорната преднина от 83-75. Голдуайър в този момент показа силна игра и обърна резултата до 85:86. Развръзката настъпи 46 сек преди края, когато Станков вкара 7-ата си тройка за 88:86, а в ответната атака наТодор Стойков имаше крачки и топка за Спартак - Маринов подаде на Престън, който вкара за 90:86 - 11 сек преди края, което предреши изхода на мача

Това е първа победа за Спартак над този съперник, акто най-деен това да се случи бе Станков с 32 точки. Пресън завърши с 16, а Саша Топчов добави 14.  За гостите най-резултатни бяха Тони Ейкинс с 20 и Голдуайър с 19.