3. Летящите спретнаха незабравимо шоу в Мача на звездите, Кобе задмина Въздушния (видео+снимки)

За MVP бе избран Кевин Дюрант, който наниза 36 точки и изведе Запада до победа срещу Изтока със 152:149

Кевин Дюрант изведе Запада до победа срещу Изтока със 152:149 (39:28, 49:41, 36:43, 28:37) в един от най-драматичните двубои в Мача на звездите в последните няколко години.

Най-добрият реализатор в НБА за последните две години отбеляза 36 точки (14 успешни от 25 стрелби от игра), взе 7 борби, направи 4 асистенции и открадна 3 топки, с което заслужено спечели приза за най-полезен играч (MVP) в Мача на звездите за първи път в своята кариера.

"За мен е сбъдната мечта да бъда избран за най-полезен в Мача на звездите. Момчетата постоянно ме захранваха с добри пасове и аз съм горд, че ще мога да отнеса наградата в Оклахома Сити", заяви вече трикратният участник в звездния сблъсък.

"С тези страхотни играчи срещу теб никога не знаеш какво може да се случи. Те бяха страхотни в стрелбата и съкратиха нашата преднина. А ние водехме с 18 точки на полувремето. Беше забавно. Това е Мачът на звездите, който трябва да виждаме", допълни Дюрант.

Леброн Джеймс също завърши мача с 36 точки, вкара 6 от 8 опита от тройка, като бе 15 от 23 от игра. Към тях най-полезният играч за 2006 и 2008 г. добави 7 асистенции и 6 борби. Той сбърка 4 атаки, последната от които се оказа ключова, но пък именно Джеймс бе ключовата фигура за обрата.

"Не може да сбъркам такава топка. Предадох отбора си в най-важния момент, но в крайна сметка бе страхотен уикенд", заяви Джеймс, който на полувремето вкара 13 точки, 10 от които след страхотни забивки. Той вече има средно по 25.9 точки в осемте си участия в Мача на звездите, което е рекорд.

Неговото представяне бе впечатляващо, но това на съотборникът му Дуейн Уейд бе не по-малко. Най-полезният играч от шоуто през 2010 г. записа "трипъл-дабъл", като стана едва третият играч с подобно постижение в историята след Леброн Джеймс и Maйкъл Джордан.

Вечерта бе паметна и за една от най-големите звезди в НБА през последните няколко години - Кобе Брайънт, който бе втори по резултатност за звездите от Запада. Той вкара 27 точки, с което стана най-резултатният баскетболист в историята на Мача на звездите.

Брайънт измести от първото място легендата Майкъл Джордан. Гардът на Лейкърс отбеляза рекордната си 262-а точка със забивка 4:57 минути преди края на третата част, а до края на двубоя регистрира общо 271 т.

Двамата с Въздушния имат по 14 участия. Преди този мач Кобе, който четири пъти е избиран за MVP, бе и четвърти по този показател, като отстъпваше на Джордан, Оскар Робъртсън (246) и Кариим Абдул-Джабар (251).

"Той е един от най-големите играчи за всички времена. Един ден ще погледнем назад и ще можем да кажем, че сме играли срещу един от най-великите баскетболисти, играли някога тази игра", заяви гардът на Маями Дуейн Уейнд по адрес на Брайънт.

Нощта в зала "Амуей Сентър" бе паметна и за една от легендите на НБА - Меджик Джонсън, който получи почетна награда след края на първата четвърт. Преди 20 години, отново в Орландо, той изигра страхотен мач, като записа 25 точки, 9 аистенции, 5 борби и бе избран за MVP при успеха на Запада със 153:113. На 7 ноември 1991 г. Джонсън прекрати кариерата си, след като откри, че е ХИВ позитивен.

Освен него бе награден и "Дрийм тима", който завоюва олимпийската титла в Барселона през 1992 г. В края на третата четвърт Меджик Джонсън, Клайд Дрекслер, Крис Мълин, Дейвид Робинсън и Скоти Пипън получиха своите почетни призове.

Стартови състави:

Източна конференция: Дерик Роуз (Чикаго Булс), ЛеБрон Джеймс и Дуейн Уейд (Маями Хийт), Кармело Антъни (Ню Йорк Никс) и Дуайт Хауърд (Орландо Меджик);

Западна конференция: Коби Брайънт и Андрю Бинъм (Лос Анджелис Лейкърс), Блейк Грифин и Крис Пол (Лос Анджелис Клипърс) и Кевин Дюрант (Оклахома Сити Тъндър);