3. Лукойл Академик е новият стар шампион на България

Лукойл Академик е новият стар шампион на България

Лукойл Академик спечели седмата си поредна шампионска титла в българското баскетболно първенство с победа в четвъртия двубой от финалната серия срещу Евроинс Черно море с резултат 85:76 във варненската зала „Христо Борисов”. Възпитаниците на Георги Младенов изглеждаха като чели бяха изпуснали инициативата във вчерашния двубой, който позволи на варненци да се върнат в серията. Днешният мач бе далеч от нивото, което бе демонстрирано в първите три двубоя. Двата отбора допускаха доста грешки в офанзивните си действия, а играта през по-голямата част въвреше на приливи и отливи. Решителни за крайния изход на двубоя се оказаха втората и четвъртата част, в които гостите успяха да отворят преднина от осем и шест точки съотвтено

Лукойл Академик спечели седмата си поредна шампионска титла в българското баскетболно първенство с победа в четвъртия двубой от финалната серия срещу Евроинс Черно море с резултат 85:76 във варненската зала „Христо Борисов”. Възпитаниците на Георги Младенов изглеждаха като чели бяха изпуснали инициативата във вчерашния двубой, който позволи на варненци да се върнат в серията. Днешният мач бе далеч от нивото, което бе демонстрирано в първите три двубоя. Двата отбора допускаха доста  грешки в офанзивните си действия, а играта през по-голямата част въвреше на приливи и отливи. Решителни за крайния изход на двубоя се оказаха втората и четвъртата част, в които гостите успяха да отворят преднина от осем и шест точки съотвтено.

Борбата в първата четвъртина подобно на третия двубой вървеше точка за точка, като в края на началните десет минути домакините успяха да изградят преднина от единствено една точка. Разликата достигна максимална стойност от шест точки, като Лукойл успяваше на два пъти да обръща резултата в своя полза. Грешки в отбрана и неточна стрелба на Уили Дийн обаче не позволяваха на „студентите” да натрупат по-значителен аванс.

Втората част започна по по-удачен начин за шампионите, които започнаха да увеличават преднината си след втората минута игрово време. Разривът в резултата достигна седем точки при 39:32 за края на четвъртината, когато Уили Дийн реализира двойка и свободна стрелба 20 секунди преди сирената, сигнализираща края на първото полувреме. В заключителните три минути на тази част баскетболистите успяха да отбележат само шест точки, които бяха изцяло в полза на гостите. Причина за слабата игра на домакините до голяма степен се оказаха смените на Юлиан Радионов, като в неговото отсъствие в тима на Черно море се забелязваха доста хаотични отигравания. Бразилският гигант Атила Дос Сантош бе сред най-резултатните в зала „Христо Борисов”, но за сметка на това допусна грешки в близо една трета от стрелбите си. Уили Дийн не пропусна да се възползва от противниковите грешки и благодарение на това Лукойл Академик приключи втората четвъртина при 20:12.

След почивката на полувремето играта продължи да върви на приливи и отливи. Влезлият в началото на третата четвъртина Симеон Ценов успя да въдвори известна доза ред и логика в действията на съотборниците си в Черно море. Минута преди края на 10-теминути Ценов намали актива на Лукойл до 5 точки с рядка за четвъртия двубой тройка. С два точно изпълнени фаула в самия край Ценов стопи преднината на гостите до 55:58.

След кратката пауза и двата тима бяха наясно, че краят е близо. Тройките започнаха да валят, като старт на серията даде Кори Макинтош, който върна „моряците” в мача две минути след началото на последната четвъртина – 60-60. Секунди след това Христо Николов, който направи страхотен мач за Академик върна жеста и преднината от три точки. Уили Дийн направи атрактивен опит за забивка, но падна жертва на мощния Атила Дос Сантош, който го надскочи с лекота. Христо Николов обаче бе тръгнал на собствен поход, след като добави към актива си две двойки и една тройка. До този момент в средата на последната четвъртина Лукойл водеше с 70:62, а темпото в двубоя започна да прилича повече на това, което финалистите показаха в първите три срещи. Две минути преди края Лимайър Голдуайър изведе резултата до 74:64. Дос Сантош и Пламен Алексиев върнаха надеждата за спечелване на мача, след като Лукойл провали две атаки – 74:69 в полза на „студентите”. Голдуайър спечели правото да изпълни два фаула, които не сгреши. Желко Бойович реагира подобаващо в ответната атака и намали до 73:78 – 30 секунди преди края на мача. Кори Макинтош отбеляза двойка и след това един наказателен удар за да смъкне преднината на Лукойл до 4 точки, но Голдуайър и Чавдар Костов затвърдиха победата за „студентите” 11 секунди преди края. В крайна сметка четвъртият решителен двубой приключи с победа за гостите, които продължават хегемонията си в българския баскетбол със седма поредна шампионска титла – 85:76 и 3-1 в серията.