3. Лукойл Академик измъкна победа с 94:90 срещу Спартак (Пл) в инфарктен полуфинал за Купата

В невероятна драма Спартак Плевен изпусна Лукойл Академик във втория полуфинален мач от тазгодишното издание на турнира за Купа „Леденика”. Баскетболистите на Дарин Великов дадоха всичко, на което са способни и малко не им достигна да поднесат изненада и елиминират съперника си. Лукойл Академик победи с 94:90 но трябваше да вкара цели 14 тройки за тази цел, информира bulgarianbasket.com.

В невероятна драма Спартак Плевен изпусна Лукойл Академик във втория полуфинален мач от тазгодишното издание на турнира за Купа „Леденика”. Баскетболистите на Дарин Великов дадоха всичко, на което са способни и малко не им достигна да поднесат изненада и елиминират съперника си. Лукойл Академик победи с 94:90 но трябваше да вкара цели 14 тройки за тази цел, информира bulgarianbasket.com.

Именно стрелбата от далечно разстояние е най-голямото, и може би единственото оръжие на днешния вариант на „студентите”. Имат ли слаб ден от тройката, селекцията им ще има проблеми с всеки отбор в България. Днес те вкараха толкова тройки, колкото и двойки, а стрелбата им от далечно разстояние ги крепеше до последните минути в срещата. Няколко пропуска от тази зона и за малко да им коства победата пред 1300 зрители в зала „Балканстрой” в Плевен.

След изтощителния мач снощи срещу Черно море, баскетболистите на Спартак започнаха по-трудно двубоя срещу големия фаворит за спечелване на купата – Лукойл Академик. Нещо повече, още на старта, в първите секунди на мача контузия получи основния център на домакините Саша Топчов. Той изкълчи глезен и така и не влезе до края на срещата. Това се оказа решаващо за изхода от двубоя, тъй като се знае, че ахилесовата пета на гостите от Лукойл е именно в подкошието. Но и без Топчов Спартак се бори до края и бе близо да повтори успеха си от преди два месеца в шампионатния мач, когато те абсолютно надиграха шампионите на страната.

Илия Станков вкара първите 7 точки за своя отбор, а като че ли другите малко бавно влязоха в мача. През това време обаче Лукойл Академик бяха вкарали вече 18 точки и след 7 минути игра водеха с 11. Тогава и най-добрият играч на плевенчани Хрисимир Димитров се събуди и вкара 4 последователни точки като успя да намали на 18-12. Националът Димитър Ангелов отвърна с 2 точки, а Лимайър Голдуайър с 3 за 23-12, а до края на частат дваат състава си размениха по един кош за 25-16 за Лукойл Академик след първата десетка.

Трудностите на домакните в нападение продължиха и през втората четвърт. Трябваше да изминат почти 3 минути преди Цветослав Острев да вкара първите точки за тима си в нея и да намали на 29-19. Лукойл Академик поддържаше аванса си двуцифрен, а за това допринесе и Ристе Стефанов. Македонският гард с български паспорт, който пропусна четвъртфинала с Видабаскет поради контузия още с влизането си вкара специалитета си от зоната за 3 точки. Отсреща обаче пък се разигра Острев, който вкара 5 поредни точки, последвани от кош и фал на Димитров и отново преднината на гостите бе свалена под 10 точки – 37-29. В следващите две атаки на „студентите” само за 35 секунди Голдуайър попари всички в залата с две поредни тройки за 44-32.

В последните минути на първото полувреме почти всички атаки на домакините минаваха през Хриси Димитров, който се нагърбваше с отговорността в нападение. Той бе фаулиран в повечето случаи от играчите на Лукойл Академик и бе човекът, който застана най-често на линията за наказателни удари в тези минути. За 20 минути игра той бе изпълнил 12 наказателни (8 успешни) и в крайна сметка плевенчани успяха да свалят разликата до само 8 точки – 40-48 за носителя на трофея от миналата година.

През тези първи 20 минути отново стрелбата от зоната за 3 точки бе най-силното оръжие на Лукойл Академик. Те вкараха 7 от общо 15 стрелби от тази зона, а освен това имаха и сериозно предимство в борбата под двата коша - 20 срещу 13 борби. След като вкара първите 7 точки за своя отбор, Станков се загуби и не се разписа в следващите минути до почивката. За сметка на това Димитров имаше 20 точки след първото полувреме, а изненадващо Острев бе с 10.

За гостите двата гарда Голдуайър и Дийн бяха съответно с 14 и 9 точки, а капитана Стойков със 7.

Второто полувреме стартира по възможно най-добрия начин за Спартак Плевен. Росен Софрониев вкара тройка, а веднага след него Димитров намали на 48-45. Тенчо Банев вкара два наказателни удара за „студентите” преди отново Софрониев отново да се разпише от тройката. Последва безуспешна атака на Лукойл Академик, а Илия Станков свали разликата до само една точка в 23-та минута – 50-51. В тези мигове звездата на гостите Тодор Стойков пое инициативата и първо вкара тройка, а след нея и три наказателни удара. Стефанов го последва и след серия от 9-0 гостите поведоха пак с 10 точки. Домакините се бореха много, но нямаха решение за добрата стрелба на Лукойл Академик от зоната за 3 точки. След серия от 9-2 в края на третата част, играчите на Петко Маринов вече имаха солидна преднина от 15 точки – 77-62 и тук вече се виждаха победители.

Уили Дийн бе фаулиран в началото на последната десетка и след като изпълни успешно дава наказателни удара направи разликата най-голяма в мача до момента – 17 точки (62-79). Плевенчани в типично техен стил вкараха бързи 7 точки и намалиха до 69-79. Тази разлика от 10 точки гостите поддържаха до 6 минути преди края на мача. Тогава скритите козове на Дарин ВеликовОстрев (с тройка) и Софрониев (с 2 поредни коша), което направи резултата само 4 точки в полза на гостите – 80-84, а до финалната сирена имаше цели 4 минути. Тройките спряха да влизат за известно време за отбора на Лукойл и това неминуемо се отрази на движението на резултата.

3.13 минути преди края Владимир Маринов намали на 84-85, сърбинът Владимир Мийович направи 84-87, а Престън изравни с далечен изстрел 2.33 преди финалната сирена – 87-87. Стойков и Станков си размениха по 2 точки преди Лукойл Академик да вкара поредната си тройка. Този път Митко Ангелов бе точен за 92-89. До края имаше минута и половина, а спартаковци все още имаха шанс да се поздравят с краен успех. Напрежението обаче бе огромно и двата състава си размениха по няколко безуспешни атаки. Маринов бе фаулиран 16 секунди преди края, но вкара само единия наказателен за 90-92. Петко Маринов взе тайм аут, но Дийн загуби топката. Престън я отне, но за съжаление на плевенската публика Софрониев този път избърза със стрелба от тройката и тя не успя да влезне в коша. Седем секунди преди края Дийн запечата успеха на своите с два успешно изпълнени наказателни удара.

Стойков бе най-добър за победителите с 26 точки, 6 борби и 3 отнети топки. Голдуайър и Дийн добавиха по 17 точки, а Стефанов влезе като резерва и бе на 100 % от тройката (4/4) за общо 12 точки.

Димитров завърши с 30 точки, 9 борби и по 2 асистенции и отнети топки. Станков и Острев добавиха по 17 точки, а Софрониев 12 за плевенския тим (всичките по 3 тройки). В отсъсътвието на Топчов се очакваше повече от Тодор Тодоров, но той отбеляза едва 2 точки за 19 минути игра.

Утре в мач за 3/4 място от 18.00 часа ще играят Спартак Плевен и Рилски спортист, докато в големия финал в неделя по същото време един срещу друг се изправят Лукойл Aкадемик и Левски.