3. Лукойл Нефтохимик взе бронза за Купата на България

Лукойл Нефтохимик взе бронза за Купата на България

Лукойл Нефтохимик, който беше взел домакинството на финалите за купата при жените с единствената цел да я завоюва, днес спечели утешителната награда - брознови медали. Едва ли това е "утешение" в истинския смисъл на думата за доста скъпо платения интернационален състав на Лукойл и неговите фенове в Бургас, но поне за престиж, а и за да не остане съвсем с празни ръце от този турнир, тимът бе длъжен да бие Миньор Перник на малкия финал. И го направи - 89:61.

Лукойл Нефтохимик, който беше взел домакинството на финалите за купата при жените с единствената цел да я завоюва, днес спечели утешителната награда - брознови медали. Едва ли това е "утешение" в истинския смисъл на думата за доста скъпо платения интернационален състав на Лукойл и неговите фенове в Бургас, но поне за престиж, а и за да не остане съвсем с празни ръце от този турнир, тимът бе длъжен да бие Миньор Перник на малкия финал. И го направи - 89:61.

Съпротивата на гостуващия отбор бе пречупена в третата четвърт, когато пернишкият тим допусна много брак в играта си, а както и в целия мач, домакините се възползваха безмилостно от почти всяка грешка, информира bulgarianbasket.com.
След вчерашният изненадващо загубен полуфинал, състезателките на Лукойл Нефтохимик започнаха днешната среща решени да не допуснат подценяване на съперника и да се отсрамят пред своите фенове в зала "Бойчо Брънзов" поне с бронз. Тази силна мотивация доведе до повеждане с 9-2 след малко повече от 3 минути игра, преди Радмила Нешева да върне 3 точки с успешна далечна стрелба. Това обаче се оказа само отделен "проблясък" - за разлика от вчера, отборът-домакин не позволи на съперника да го унищожи с подобен "картечен огън". А и на отбора на Миньор този елемент от играта далеч не му е най-силният, като вчерашната добра далечна стрелба срещу Дунав бе по-скоро изключение.

Още до средата на първата четвърт Лукойл поведе с двуцифрена разлика (15-5), която, въпреки опита за бърза реакция на противника, задържа почти непокътната до края на тази част - 25-16. С основна заслуга за това бе гардът Неда Джурич, която в тези минути наниза 2 тройки. Подобно на предишните 5, следващите 3 минути и половина също вървяха равностойно, преди Джурич да наниже поредната си тройка за 12 точки преднина на своя тим - 32-20. Разликата стана и 15, когато Даниел Кръчър вкара кош с фаул, но отборът на Миньор я намали на 11 (при 35-24) и дори само на 6 (39-33) в 19-ата минута на двубоя, след някои отлични изяви на тежкото крило Светла Асенова.

34-годишната велинградчанка наистина се бе развихрила - отнемаше топки, а после подаваше асистенции или сама завършваше. Още по-навътре в подкошието пък нейната също много опитна съотборничка Агнеса Дойчинова водеше епична битка с американката Лори Неро, с която си размениха "чадъри". Все пак минута преди почивката Кръчър се разписа с 9-ата си точка за това първо полувреме за 41-33 в неговия край. За добра преднина на Лукойл с най-голям точков принос (13) бе Джурич, която вече имаше и 4 борби и 1 асистенция.

Последваха нови равностойни минути, в които разликата се задържаше между 8 и 11 точки, но това не вършеше работа на тима на Миньор, който търсеше обрат. До средата на третата част и двата отбора повече пропускаха и грешаха, отколкото вкарваха. Тогава Кръчър даде нов импулс на домакините, бележейки 2 бързи коша, с които разликата стана 13 точки (51-38). В този важен момент пернишкият тим като че ли сам предаде мача с няколко поредни наивни грешки, а на всичкото отгоре и техническо нарушение. Лукойл Нефтохимик вкара 12 безответни точки за 58-38 след 27 минути игра и така вече всичко в мача бе ясно. Отборът на Миньор, със сравнително високата си средна възраст и къса резервна скамейка, нямаше как да гони някакъв феноменален обрат от 20 точки разлика, особено пък "в бърлогата на звяра".

"Звярът", в лицето на решеният да се реабилитира за вчера отбор на Лукойл, продължи да показва зъбите си и в последната четвърт, макар че бе допуснал леко намаляване на аванса си в края на третата (64-47). Перничанки вече нямаха сили да се борят и в продължение на 4 минути вкараха само 4 точки, докато настървените състезателки на отбора-домакин нанизаха 18, за да поведат с над 30 разлика - 82-51. После те все пак се "смилиха" над съперничките си и се поотпуснаха, давайки възможност на перничанки да вкарат още 10 точки, но и самите те реализираха още 7 за крайното 89-61, като в тези минути се бе разиграла и резервния гард Силвия Пеева.

С това Пеева стана петата състезателка на Лукойл с двуцифрен актив от този мач - 11 точки. Най-резултатна бе Неда Джурич, въпреки че вкара само 5 точки през второто полувреме и завърши с 18. Кръчър записа общо 17 и 7 борби, увенчавайки добрата си игра в защита също 4 отнети топки, преди да напусне за 5 фаула. Елена Йоловска и Олена Самбурска неусетно натрупаха съответно 16 и 13 точки в личния си актив, а макар и не толкова резултатна (8 точки), Лори Неро бе полезна с играта си в подкошието, записвайки 7 борби и 3 блока.

За Миньор Камелия Михалкова направи втори пореден продуктивен мач, по отношение на точките и борбите - съответно 13 и 11. Но на нейната сметка днес са и 9 от допуснатите от нейния тим общо 28 грешки, които се оказаха решаващи за загубата с голяма разлика. Светла Асенова вкара също 13 точки, овладя 4 точки и отне още 4 от противника, а Петя Джамбазка записа 11 точки и 6 борби, но също твърде много грешки - 6.