3. Лукойл победи Дунав Еконт и взе титлата при жените

Лукойл победи Дунав Еконт и взе титлата при жените

Отборът на Лукойл Нефтохимик отново е шампион при жените. След близо две години прекъсване, баскетболистките от Бургас се наложиха с 3-1-на победи над тима на Дунав Еконт и по този начин детронираха миналогодишния шампион. В срещата днес, която се явяваше четвърта Лукойл победи с категоричното 83:64 и зарадва своите фенове в зала „Бойчо Брънзов” с трета титла в клубната си историята, след триумфите през 2005 и 2006 година. Момичетата на Петко Маринов показаха по-голяма мотивация в срещите от финалния плейоф и заслужено надиграха състезателките на Дунав.

Русенки от своя страна играха за втора поредна година на финал, което без съмнение говори за добрата класа на тима. Те взеха съответно едно първо и едно второ място в последните две първенства, което е своеобразен успех за русенския баскетбол.

След равностойната първа четвърт, резултатът бе 18:16 за бургазлийки. След отличен кош на украинката Олена Самбурска точно в средата на втората част Лукойл Нефтохимик поведе с 35:26. Наталия Топалова отвърна с нетипично за нея изпълнение - тройка, която направи резултата свали до 35:29 в следващата атака на своя отбор.

Това обаче бе последният кош, отбелязан от състезателките на Дунав Еконт за тази част, а в оставащите близо 5 минути до почивката баскетболистките на домакините нанесоха своя решителтен удар. Те отбелязаха 13-те последни точки в края на първото полувреме и поведоха с цели 19 на почивката – 48:29.

През второто част на срещата ситуацията на терена не се промени особено, като русенки свалиха до 15 точки 4.48 преди края, но в крайна сметка разликата от първото полувреме се запази и мачът завърши 83:64.

Самбурска записа 28 точки за успеха на своя отбор, а други две баскетболистки завършиха с дабъл-дабъл. Елена Йоловска вкара 15, а Лори Неро 11 точки, като и двете хванаха по 11 отскочили от ринга топки. Добре като резерва се включи и другата американка на тима - Даниел Кръчър, която отбеляза 19 точки и хвана 5 борби.

За тима на Дунав Еконт Вероника Бортелова бе с най-много вкарани точки – 17, а Наталия Топалова добави 12 точки и 10 овладени топки. Те единствени завършиха с двуцифрен точков актив за гостенките, които изиграха най-слабия си мач в серията с отборен коефициент от 56.

Титлата същевременно е подарък за Петко Маринов, който за кратко бе преместен в мъжкия отбор на Лукойл, но явно се чувства по-добре при женския тим. В най-тежката си година в личен план, за Маринов шампионската титла идва като утешение за него. За Лукойл Нефтохимик титлата спаси сезона, след изпуснатата Купа на България.