3. Лукойл с драматична победа, Балкан пропиля аванс от 18 точки (СНИМКИ)

Лукойл с драматична победа, Балкан пропиля аванс от 18 точки (СНИМКИ)

Контузия едва не провали "студентите", накрая късметът ги покри

Лукойл Академик победи със 73:70 Динамо Тбилиси в първи мач от група "Е" на ФИБА Къп.

В зала "Универсиада" Лукойл загуби солиден аванс от 14 точки и накрая изстрада успеха си, като имаше и късмет в последната атака на гостите, която можеше да прати мача в продължение.

Първата четвърт обаче завърши с отлична серия от 10:0 за Академик, обърнала нещата от минус пет до плюс пет точки в тяхна полза.

Въпреки че Динамо остана без кош от игра над 10 минути, само с изпълнение на фаулове грузинците успяха да останат в мача. Лукойл се оттегли със само 6 точки аванс на почивката.

Второто полувреме бе доста по-обещаващо за Лукойл. В средата на периода след тройка на Далтън Пепър българският шампион взе двуцифрена преднина. Пепър обаче напусна с травма в края на третата част, а оттам като че ли стартира и обратът.

Съставът от Тбилиси изигра отлична четвърта четвърт, в която наниза 24 точки, и поведе за първи път след началото на двубоя при 68:69.  Фамозна забивка на Динамо даде самочувствие на гостите да търсят победата докрай, но след като проспа пореден мач, Антъни Рафа се оказа печелившият коз за Лукойл. Божидар Аврамов с три фаула върна нещата в полза на българския отбор, а Рафа с тройка и открадната топка даде нов аванс на домакините.

Фаул в нападение на Кийт Клентън обаче позволи една последна атака за Динамо, при 73:70, и грузинците изстреляха не една, не две, а цели три тройки, но не успяха да докарат нещата до продължение.

В същото време Балкан започна със поражение в същия турнир. Пред собствена публика тимът отстъпи с  83:84 на унгрския Кьорменд с 83:84. Домакините изиграха много силно първо полувреме, но след това пропиляха преднина от 18 точки и загубиха.

Баскетболистите на Небойша Видич започнаха със серия от 7:0. След това обаче гостите отбелязаха осем безответни точки. Последваха оспорвани минути, а след края на първата част двата тима се оттеглиха при 24:19 в полза на Балкан. Подемът в играта на домакините продължи и в началото на втория период. След серия от 8:0 те поведоха за първи път с двуцифрена разлика, а на почивката вече имаха 16 точки аванс.

Балкан поддържаше комфортна разлика и след паузата. Постепенно обаче Кьорменд започна да топи пасива и преди решителната четвърт Балкан водеше само със 7 точки. Унгарският тим притисна максимално своя съперник през последната част и три минути преди края изравни за 75:75, а след това и поведе. Драмата продължи и в заключителните минути. Секунди преди края Балкан водеше с една точка. Стивън Дейвис-Смит обаче бе фаулиран и вкара и двата наказателни удара, с което изведе отбора си напред седем секунди преди края. Баскетболистите на Небойша Видич не успяха да се организират, Уошингтън пробва да вкара със сирената, но не успя.

Най-резултатен за домакините беше Девин Брукс с 20 точки. Павел Иванов добави 16, 12 има Игор Кесар, а с 10 е Дейвид Хоутън.

Определиха Везенков за най-добрия трансфер в Евролигата

Най-добрият ни баскетболист Александър Везенков беше определен за Най-добър трансфер в Евролигата в проучване на BasketNews

Ямбол се отказа от участие в Националната баскетболна лига

Ямбол планираше безплатен транспорт за феновете си за мача от първия кръг на НБЛ

Везенков се развихри в края и изведе Олимпиакос до Суперкупата (ВИДЕО)

Българинът вкара 10 от 20-те си точки в последните 5 минути

Миньор се справи с Левски в последната си контрола преди старта на сезона

Стартът на сезона е следващата седмица

Олимпиакос на финал за Суперкупата, Везенков №1 (ВИДЕО)

Спорът за трофея ще е срещу Панатинайкос

Миньор би Левски в контрола

Мачът бе генерална репетиция за новия сезон

Рилски спортист с трета в историята си Суперкупа (ВИДЕО)

Шампионът надви Спартак (Плевен) в „Арена Самоков“

Везенков е най-скъпоплатеният играч в Евролигата

Българинът прибира по 4.1 милиона долара на сезона

Академик спечели Черноморските игри

Пловдивският тим надделя в много интересен финал над домакините от Черно море Тича