3. Лукойл стартира ударно похода си към седма поредна титла - 92:83 над Черно море

Лукойл стартира ударно похода си към седма поредна титла - 92:83 над Черно море

Лукойл Академик започна финалната част от борбата за седмата си поредна баскетболна титла на страната с убедителна победа срещу гостуващия в Правец тим на Евроинс Черно море с резултат от 92:83.

„Студентите” играят осмата си поредна финална серия, като срещу варненци те играха финал преди три години. Тогава той бе спечелен с три поредни убедителни победи. Балансът в съревнованието между двата тима вече стои при 39 – 1 в полза на шампионите. Всички фактори в подготовката за финалната серия говорят в полза на днешните домакини, които освен опита и по-добрата селекция, разполагат и с предимството на терена, тъй като първите два мача от серията са предвидени да се играят в Правец. Черно море обаче няма какво да губи, след като тима вече изпълни плановете си за сезона до максимум

Първоначалните очаквания до голяма степен бяха оправдани и домакините откриха убедителна преднина от девет точки за 25:16. След кратката пауза варненци се отърсиха от напрегнатостта и младите им играчи в лицата на активизиралите се Пламен Алексиев и Александър Янев успяха да съкратят преднината на Лукойл до четири точки. „Студентите” обаче върнаха обичайния си изглед и в предпоследната част предрешиха крайния изход на мача със 75:58. След като покачиха актива си до 81 точки в последната четвъртина Лукойл като че ли спря да играе и в продължение на няколко минути предостави изцяло инициативата в ръцете на съперника си, които набързо върнаха 17 точки. Две бързи атаки на Лимайър Голдуайър изведоха домакините до 85, а с осмата си тройка в мача Ристе Стефанов покачи до 88:77. Грешка в нападение позволи на Кори Макинтош също да отбележи тройка (първа в мача за него) за Черно море, с която той доближи тима си на три точки от „студентите”. Тодор Стойков отбеляза последните четири точки за победителите от свободни стрелби в заключителните три минути, като в този период те предпочетоха да доиграят мача в режим на защита. Това не доведе до нищо интересно и срещата приключи при резултат 92:83.

Най-резултатен за домакините бе Ристе Стефанов с 28 точки, 1 асистенция и 8 овладени топки в защита. Тодор Стойков добави 16 точки, а Уили Дийн 15, ойто се отличи и с 5 асистенции. Атила Сантош бе най-резултатен от отбора на варненци със 17 точки, след него се наредиха Кори Макинтош и Александър Янев с по 14.

Следващият мач от финалната серия започва утре от 18:00 ч. отново в Спортен комплекс Правец.