1. Novsport
  2. Баскетбол
  3. Людмил Хаджисотиров: В САЩ баскетболът е култура

Людмил Хаджисотиров: В САЩ баскетболът е култура

Людмил Хаджисотиров-Удо е роден на 13 ноември, 1980 г. Юноша е на ЦСКА, а през 1998 г. е капитан на юношеския национален отбор на европейското първенство във Варна, където става №3 при реализаторите. Същата година заминава за САЩ. Първо учи в "Уинчиндън" и печели титлата в конференция "NIPSAC", а през 2000 г. се мести в колежа в Бостън, където записва политически науки. Там е част от отбора Бостън Ийгълс и през 2001 г. става шампион на конференцията Big East в "Медисън Скуеър Гардън". Две години по-късно преминава в Мейн, където е капитан на отбора и учи журналистика и масмедии. През 2004 г. се завръща в България. Последователно играе за Левски, Спартак МВР и ЦСКА. Последния сезон изкара в Женева (Швейц), а отскоро е шеф на ДЮШ в шампиона Лукойл Академик.

Людмил Хаджисотиров: В САЩ баскетболът е култура

Людмил Хаджисотиров-Удо е роден на 13 ноември, 1980 г. Юноша е на ЦСКА, а през 1998 г. е капитан на юношеския национален отбор на европейското първенство във Варна, където става №3 при реализаторите. Същата година заминава за САЩ. Първо учи в "Уинчиндън" и печели титлата в конференция "NIPSAC", а през 2000 г. се мести в колежа в Бостън, където записва политически науки. Там е част от отбора Бостън Ийгълс и през 2001 г. става шампион на конференцията Big East в "Медисън Скуеър Гардън". Две години по-късно преминава в Мейн, където е капитан на отбора и учи журналистика и масмедии. През 2004 г. се завръща в България. Последователно играе за Левски, Спартак МВР и ЦСКА. Последния сезон изкара в Женева (Швейц), а отскоро е шеф на ДЮШ в шампиона Лукойл Академик.

- Как на 28 години станахте мениджър на школата на Лукойл?
- Това лято разбрах, че поради здравословни проблеми не мога да продължа с професионалния баскетбол. От дума на дума със спортния директор на Лукойл Сашо Везенков се разбрахме, че мога да бъда полезен на клуба в работата с юношите. Обсъдихме някои неща и така започнах, за което съм особено задължен на г-н Везенков. Много се радвам, че ми се дава шанс да работя и да помогна с каквото мога.

- Каква квалификация имате като треньор?
- Изкарал съм 5-месечен треньорски курс в САЩ, а тук взех лиценз за треньор от федерацията с дипломата оттам. Освен това съм изкарал курсове по мениджмънт. В школата на Лукойл съчетавам 3 дейности - мениджмънт, скаутинг и треньорската работа. Иначе съм завършил журналистика и политология в САЩ.

- Работата с юношите се очертава като основен проблем в България. Разкажете как точно се работи в Лукойл?
- Лукойл като най-добрия отбор в България, логично има и най-добрата школа. Треньорите са работохолици което на мен определено ми харесва, и имат добра квалификация.

- На колко години са най-малките баскетболисти?
- Най-малките са на 6-7 г., те са в групите по бейби баскет.

- По какъв критерий избирате децата?
- Селекцията е едно от най-важните неща. Първо търсим деца с подходящи физически данни в училищата. Освен това набелязваме перспективни деца от други отбори, на които смятаме, че можем да предоставим по-добри условия да достигнат максималния си потенциал. Вече изготвихме генерална стратегия за развитие на школата и работим по нея.

- Левски нае за своята школа специалист като Ратко Йоксич. Как ще коментирате този факт?
- Мисля, че това е най-доброто решение на тяхното ръководството. И Пини Гершон го каза - при нас пирамидата е обърната наопаки. Трябва да се започне отдолу и да се работи по единна програма за развитие, която да е задължителна за всички клубове в България. Ние сега го правим в Лукойл.

- Но тази програма още не е одобрена и спусната от федерацията.
- Да, така е, но и това ще стане. В Лукойл вече поръчахме нови съоръжения и уреди за тренировки с деца от Америка.

- Гершон твърди, че в България не можеш да намериш пет деца, които да стрелят по един и същ начин. Вярно ли е?
- До голяма степен е прав. Затова в Лукойл постепенно въвеждаме допълнителна индивидуална работа с децата. Така се шлайфа техниката.

- Каква е разликата между работата с деца в Европа и САЩ?
- В САЩ основната работа се върши в университетите, но и на гимназиално ниво разполагат с отлични треньори. В Америка е лесно, защото там баскетболът е култура - всички играят и между децата има огромна конкуренция. Децата и родителите им си дават сметка, че спортът им предоставя реален шанс да направят нещо голямо в живота. В Америка непрекъснато дават баскетбол по телевизията, включително мачове от колежанското първенство. Това допълнително увлича децата, защото те знаят на кого искат да приличат.

- В последните години се създава впечатление, че американският и европейският баскетбол вървят един към друг и се приближават. Така ли е наистина?
- Преди 2-3 г. разликата беше станала сравнително малка, но сега отново ножицата започна да се отваря. Трябва да отчитаме факта, че сръбската школа е изградена на основата на американската. Те си признават, че са ползвали американски учебници и видеоматериали и са ги адаптирали. Испанците, които имат може би най-добрата школа в последните 10 г., са взимали от американците, от руснаците и от сърбите. Направили са някакъв много интересен микс. Според мен те са най-сполучливият пример в момента, защото са взели най-доброто от всички.

- А ние къде сме на картата на Европа?
- Класирането на България на европейското първенство миналата година беше безспорен успех, защото след разпадането на СССР и Югославия стана много по-трудно. Тъжната истина е, че досега повечето български баскетболисти, които са успели и играят на прилично ниво, са самоуки и са пробили с характер и голямо желание.

- Казвате самоуки. Нямаме ли треньори, които да ги научат?

- Има добри треньори в България. В Лукойл определено има много добри специалисти. Но един клуб не стига. Има и друг важен момент - доста от нашите треньори не знаят чужди езици. Федерацията трябва да изисква задължително владеене на английски език защото този проблем е сериозен и силно лимитира треньорите.

- Чуват се оправдания, че в България нямало високи деца?
- Това е банално. Всеки може да пусне телевизора и да види националния отбор по волейбол, където има талантливи, атлетични момчета, с добри фигури. Явно там се прави селекция на по-ранен етап, която дава резултати.

- Толкова ли е трудно да се вземе система от сърбите например, защото при нас не се работи по никаква система.
- Въобще не е трудно.

- А защо не го правим?
- В Лукойл в момента го правим, но въпросът е да се направи на национално ниво, да излиза продукт и да се знае върху какво е работено и какво се създава, да има изградена структура. Има няколко аспекта - създаване на програма, изграждане на структура и развитие на маркетинга. Не на последно място е квалификацията на треньорите. Сега в Лукойл печатаме плакати, които ще се разлепят по училищата и бензиностанциите, създаваме нов уебсайт, специално за школата, с профили на играчите, с характеристики. Наистина отделяме огромно внимание на работата с подрастващите. А когато клубът има добър мъжки отбор и децата виждат възможност за реализация, цикълът се затваря.

- Как гледате на обилното привличане на чужденци в клубните отбори?
- При всички положения трябва да има лимит на чужденците, да речем по двама едновременно на игрището. Иначе съвсем без чужди играчи не става. Важното е тези, които идват, да са класни. В много клубове от треньорите се изискват резултати, а не толкова развиване на младите играчи, което е проблем. Говори се за младите, но нищо не се прави. Трябва да се намери начин да се съчетаят двете неща.

- Какви са очакванията ви за новия сезон в първенството? Ще бъде ли по-равностойно и по-оспорвано?


- Може да се каже. Всички отбори са си купили чужденци, има някакво преразпределение на добрите български състезатели. Много хора смятаха, че и дербито Левски - Лукойл ще е по-равностойно и с друг завършък, но Лукойл показа класа. Хубавото е, че навсякъде се постараха да сглобят добри отбори - и във Варна, и в Самоков, и в Плевен. Това е предпоставка за интересно първенство.


Мощен Везенков над всички за пореден успех на Олимпиакос в Евролигата

Българският баскетболист най-резултатен при успеха над Макаби Тел Авив с 94:91

Янис Адетокумбо с 59 точки за Милуоки при победа над Детройт в НБА

Милуоки постигна втори пореден успех в НБА. Бъкс победи Детройт Пистънс със 127:120 след продължение в мач от редовния сезон на НБА

Ужас! Баскетболна легенда получи инсулт на тренировка

Легендата на НБА и член на Залата на славата Грег Попович е получил лек инсулт, разкриха от Сан Антонио

Легендата в НБА Грег Попович е претърпял лек инсулт

Инцидентът е станал по-рано този месец

Балкан напусна ФИБА Къп с драматична загуба от Кутаиси (ВИДЕО)

Родният тим допусна поражение със само една точка

Добри изяви на българските национали за Купата на Испания

Менорка отпадна от турнира, докато Паленсия продължава напред

Фенербахче оглави Евролигата

След победа над Байерн

Резултати от НБА

Вижте класирането в отделните дивизии

Рилски спортист приключи участието си в Европа със загуба

Във Франция