3. ОБЗОР: Канада шокира Франция на старта на Световното по баскетбол (ВИДЕО)

ОБЗОР: Канада шокира Франция на старта на Световното по баскетбол (ВИДЕО)

"Кленовите листа" победиха с 95:65 "петлите"

Канада започна ударно участието си на Световното първенство по баскетбол. „Кленовите листа“ се наложиха убедително над Франция с 95:65 в първия си мач от Група H, която се играе в „Индонезия Арена“ в Джакарта.

„Петлите“ започнаха изключително силно срещата, като реализираха серия от седем безответни точки, Канада обаче успя от своя страна на направи серия от 11:2, с която се върна на правилния път. До края на първата част обаче французите поведоха с 18:14.

Франция поведе с 23:17 в началото на втората част, но до полувремето европейците изпуснаха преднината си при 40:43.

Канада стартира второто полувреме с чудовищна серия от 22:4, с която на практика реши и крайния резултат, защото в средата на третия период „кленовите листа“ водиха с 65:44, а до края на частта резултатът бе 68:48. Канада продължи с доминацията си и сречели последния период с 27:17.

Голямата звезда на Канада Шай Джилджъс-Александър поведе Канада с 27 точки, 13 борби и 6 асистенции. Кели Олиник вкара 18 точки, а Дилън Брукс добави 12 пункта.

Еван Форние вкара 21 пункта за „петлите“, докато Нандо де Коло и Матиас Лесор добавиха по 12 точки.

Иначе Световното първенство по баскетбол във Филипините, Япония и Индонезия започна с огромен рекорд. Срещата от първия кръг между домакините от Филипините и Доминиканската република бе гледан от рекордните 38 115 зрители.

Предишният рекорд за посещаемост на баскетболен мач по време на Световното първнество е през 1995 година в Торонто, когато 32 616 зрители станаха свидетели на триумфа на САЩ в зала "Скайдоум".

Доминиканската република се наложи над домакините от Филипините с 87:81 (22:18, 20:24, 24:22, 21:17). Срещата бе изключително равностойна, като домакините се държаха своя опонент близо, но не успяха да издържат в самия край.

Карл-Антъни Таунс поведе доминиканците с дабъл-дабъл от 26 точки и 10 борби. Виктор Лис наниза 18 пункта, а Андрес Фелиз добави 10 пункта за победителите.

Голямата звезда на Филипините Джордан Кларксън се опита да изнесе товара на плещите си, отчитайки се с 28 точки, 7 борби и 7 асистенции.

В друг мач, който се изигра в същата група Италия тръгна с победа над Ангола с 81:67 (23:17, 20:23, 18:17, 20:10). „Адзурите“ бяха убедителни и успяха максимално да ограничат анголците.