3. ОБЗОР: Левски Лукойл навакса 23 точки и победи Балкан, грозни сцени в залата (СНИМКИ)

Резултати от мачовете в НБЛ, изиграни днес

Левски Лукойл навакса изоставане от 23 точки, за да спечели със 77:73 срещу Балкан в голямото дерби от 13-ия кръг на баскетболното първенство при мъжете. Сценарият беше идентичен с този от мача между двата състава за Купата на България, който обаче беше спечелен с 1 точки от ботевградчани.

Мачът за кратко бе прекъснат в третата четврът и се наложи влизането на жандармерия заради напрежение по трибуните. След като един от мачовете от финалната серия на миналия сезон в НБЛ бе прекъснат заради атака от страна на “синята” агитка към пейката на гостуващия тим, сега отново феновете на домакините провокираха екшън в зала “Универсиада” и потърсиха саморазправа с привържениците на гостите.

Бутилки с урина и запалки летяха към феновете на Балкан. Оператор на БНТ също беше ударен като не продължи да снима в последната част.

Сред агитката на Левски беше забелязан ММА боецът и бивше гадже на Златка Райкова - Георги Валентинов.

Стюардите не успяха да овладеят ситуацията и се наложи в залата пак да влезе полиция - точно както се случи и на финалния плейоф. В крайна сметка страстите с поуспокоиха и двубоят беше доигран.

Серия от 15:2 позволи на гостите да поведат с двуцифрена разлика и след първата част водеха с 25:13. Основната разлика между двата тима бе в стрелбата от далечно разстояние. Балкан вкара пет тройки, докато Левски Лукойл изпусна и седемте си опита.

Гостите продължиха да диктуват темпото и през втория период, а след нова серия, този път от 18:3, преднината им достигна 23 точки. Тимът на Константин Папазов успя да намали част от изоставането си преди почивката, но Балкан отново водеше с комфортен аванс при 49:32.

Левски Лукойл започна много уверено второто полувреме и след осем поредни точки, смъкна пасива си само на 9. Балкан увеличи на 15, но след нови силни минути на домакините те се доближиха само на 6 от своя съперник при 51:57.

Последва серия от 19:5 на "сините" и преди заключителната четвърт тимът на Тити Папазов вече изоставаше само с една точка за 59:60. Неприятностите за Балкан дойдоха и изгонването на Александър Гаврилович, който получи неспортсменско нарушения и трябваше да напусне за пет фаула.

Левски Лукойл стигна до пълен обрат в началото на последната част при 64:63. Столичани дръпнаха със 7 точки, но четири минути преди сирената „зелените“ намалиха само на 1. Шампионите обаче удържаха аванса си и спечелиха. Заради пет лични нарушения мачът не довършиха също Миливое Мийович, Микейл Хопкинс и Крис Минков.

За победителите Деян Иванов записа 18 точки и 8 борби, 13 плюс 6 добави Христо Захариев, а с дабъл дабъл от 11 точки и 12 борби се включи Калоян Иванов.

За Балкан най-резултатен с 23 точки беше Микейл Хопкинс, който добави и 11 борби, а по 12 отбелязаха Венцислав Петков и Крис Минков.