3. Отличен Везенков помогна на Олимпиакос да нанесе първа загуба на Зенит

Отличен Везенков помогна на Олимпиакос да нанесе първа загуба на Зенит

Българският национал вкара 9 точки и спечели 4 борби за 14 игрови минути

Българският баскетболен национал Александър Везенков отбеляза девет точки за отбора на Олимиакос, който победи със 75:66 (19:20, 22:7, 17:16, 17:23) руския Зенит (Санкт Петербург) като гост в мач от баскетболната Евролига за мъже.

Така гърците подобриха баланса си на 4-3 и са в горната осмица на предварителната фаза, докато Зенит инкасира първа загуба през сезона и е девети с 2 успеха и 1 загуба.

И двата тима бързо намериха правилната настройка в стрелбата си и успешните изстрели от далечна дистанция валяха един след друг. Олимпиакос държеше крехка преднина в голяма част от периода, но в края Зенит навакса и излезе с точка преднина - 20:19.

В началото на втората четвърт на игрището се появи и Александър Везенков. Той помогна на отбора си да укрепи защитата и по този начин гърците допуснаха само 7 точки за цялата втора част, а в нападение отбелязаха 22 в мрежичката на руския тим и се оттеглиха с комфортна 14-точкова преднина на голямата почивка - 27:41.

Домакините стартираха третата част на по-високи обороти и образуваха серия от 9:3, чрез която стопиха изоставането си до 8 точки. В следващите минути обаче отборът на Йоргос Барцокас се активизира и преднината в срещата отново стана двуцифрена. "Червено-белите" поведоха с 15 точки преди началото на последната част - 43:58.

Началото на последната четвърт отново беше в полза на баскетболистите на Шави Паскуал, но този път натискът им бе много по-сериозен. Зенит върна интригата в мача след феноменална серия от 12:0, чрез която разликата в резултата се снижи до само шест точки при 57:63. Грешките на Олимпиакос се трупаха, а Матеуш Понитка наказа разколебаните гости с тройка, направила разликата само три точки.

Александър Везенков обаче се завърна на терена и още с първото си докосване до топката реализира много ключова тройка, която даде глътка въздух на своя тим - 60:66. Хасан Мартин и Шакийл МакКисик пък продължиха започнатото от Везенков и Олимпиакос пак дръпна с над 10 точки. Гостите задържаха преднината си до финалната сирена и спечелиха двубоя с крайното 66:75.