3. Рилски спортист удари Левски Лукойл в София и се върна в борбата за титлата (ВИДЕО)

Гостите победиха с пет точки разлика в зала "Универсиада"

Рилски спортист записа първа победа във финалната серия в Националната баскетболна лига. След двете загуби на свой терен, тимът надви Левски Лукойл в „Универсиада“ с 94:89 най-вече след силна трета четвърт, в която натрупа разлика и не я изпусна до последно.

Двубоят бе с доста висок заряд, като предложи обрати и интрига до самия край. След допускането на публика и в залите, агитки и от София, и от Самоков бяха дошли да подкрепят отборите си.  Преди мача пък един от реферите – Мирослав Томов, получи почетен плакет за приноса си в съдийството, тъй като бе обявено, че това е един от последните мачове в кариерата му.

Следващият двубой от серията е в сряда, отново в „Универсиада“. Играе се до четири победи от седем срещи. Гостите започнаха ударно мача и само за три минути дръпнаха с 10:2. Много бързо столичният тим се доближи само на точка, но след това Рилски спортист отново поведе с 6. В края на частта обаче домакините стигнаха до пълен обрат след две поредни тройки на Тайрън Брейзълтън, които бяха и първи за отбора му в мача. Нико Карвачо върна един кош и така след първата четвърт Левски Лукойл бе напред с 23:22.

Чилийският национал се разписа за отбора си и в началото на втората четвърт, след което обаче баскетболистите на Константин Папазов направиха серия от 9:0 и се откъснаха с 32:24. Близо шест минути тимът от Самоков не успяваше да се разпише от игра. Това позволи  на съперника му да поддържа аванс от 7-8 точки, но след тройка на Павлин Иванов в края на полувремето, на почивката Рилски спортист изоставаше с 39:43.

След паузата съставът на Людмил Хаджисотиров подобри играта си в подкошието и взе инициативата. Воден от Нико Карвачо и Брендън Браун, много бързо тимът си върна водачеството, а след серия от 11:1 поведе с 52:46. Разликата в полза на Рилски спортист продължи да расте и след това. В края на частта тя за първи път стана двуцифрена след забивка с фаул на Трей Портър, а след точна стрелба на Павлин Иванов, преди заключителната част авансът на тима им бе най-големият до момента при 70:58.

Златин Георгиев увеличи разликата на 15 точки в началото на последната четвърт. След като чужденците имаха основна роля за Левски Лукойл до тази част, след успешни атаки на Венцислав Петков и Чавдар Костов, домакините се доближиха само до 7 точки – 71:78. Не липсваха и напрегнати моменти, като само за тази четвърт бяха отсъдени поредица от технически и неспортсменски нарушения. Въпреки че гостите отново поведоха с двуцифрен аванс, натискът на Левски Лукойл се засили и след поредица от тройки две минути преди сирената тимът намали за 85:89. Брендън Браун и Нико Карвачо вкараха изключително важни кошове за отбора си, но наказателен удар на Тасич и нова тройка на Венцислав Петков отново направи разликата 4 – 89:93 при оставаща близо минута. Рилски спортист на няколко пъти пропусна да се разпише след това, но си взимаше борбите в нападение и удържа преднината си, а Павлин Иванов оформи и крайния резултат с точни стрелби от фаула.