3. Спортната академия на САЩ обяви номинациите си за „Спортист на годината”

Спортната академия на САЩ обяви номинациите си за „Спортист на годината”

12 мъже и 12 жени ще спорят за престижното отличие

Спортни величия от цял свят ще се борят за приза „Спортист на годината” в отворена онлайн анкета на „Американската спортна академия”.

В двете отделни категории, за мъже и жени, са номинирани по 12 спортисти, които през изминалата 2009 г. бяха на гребена на вълната в съответните си спортове.

Номинирани при мъжете са най-бързият човек на планетата Юсейн Болт, който постави два световни рекордна на световното първенство в Берлин. Швейцарецът Роджър Федерер, който спечели рекордната 15-а титла за „Големия шлем” от турнира „Уимбълдън”. Кобе Брайънт, извел Лос Анджелис Лейкърс до титлата в НБА, а с това се превърна и в MVP на лигата със средно 32 точки на мач. Тайгър Уудс спечели пет турнира от шампионата на Асоциацията на професионалните голфъри и със 70-ата си победа се нареди на трето място във вечната ранглиста.
Сред останалите номинирани изпъкват имената на Леброн Джеймс, боксьорът шампион в седем различни категории Мани Пакиао, бейзболистът Алберт Пухолс, голфърът Анхел Кабрера, състезателят по триатлон Крейг Александър, пилотът от НАСКАР Джими Джонсън и двамата състезатели по американски футбол Дрю Брийс и Сантонио Холмс.
При жените цели пет от номинираните са представителки на „царицата на спортовете” – леката атлетика. Американката Саня Ричардс спечели „Златната лига” в Европа, а с това и джакпота от 1 милион долара. Нейната сънародничка Кармелите Джитър си осигури номинация с шампионската титла на САЩ в спринта на 100 метра. През годината тя записа резултат от 10:63 секунди – трето най-бързо време в историята. Кенийката Линет Масай спечели бягането на 10 хиляди метра на световното първенство в Берлин. Британката Криси Уелингтън записа забележително постижение, спечелвайки трети пореден „Ironman” триатлон с време от 8:54.2 часа.
Серина Уилямс няма нужда от представяне. С титлите от „Australian Open” и „Уимбълдън” едва ли има някой, който да оспори присъствието й сред номинираните. Същото с лекота може да бъде казано за най-успешната американска алпийка Линдзи Вон, която спечели големия кристален глобус и също така малкия кристален глобус за супергигантския слалом.
Рускинята Елена Исинбаева за шеста поредна година не спира да чупи световни рекорди в овчарския скок. Тя не успя да спечели титла от световното първнество в Берлин, но веднага след това се върна в пътя на победата. Сред останалите номинирани са баскетболистките Кортни Парис (САЩ) и Диана Таураси (САЩ), гимнастичката Кортни Къпетс (САЩ) и голфърките Жияй Шин (Южна Корея) и Лорена Очоа (Мексико).

Миналогодишните победители са плувецът Майкъл Фелпс и гимнастичката Настя Люкин.

Гласуването в официалния сайт на академията ще продължи до 24 декември.